Japonia mbyll përkohësisht ambasadën në Sudan

Japonia mbyll përkohësisht ambasadën në Sudan

Ministria e Punëve të Jashtme të Japonisë vendosi të mbyllë përkohësisht ambasadën në Sudan.

“Për shkak të përkeqësimit të shpejtë të situatës së sigurisë, i gjithë personeli i ambasadës u evakuua në republikën e Xhibutit. Ambasada në Sudan është mbyllur përkohësisht; një departament i përkohshëm konsullor u hap në Xhibuti, ku vazhdon të ofrojë shërbimet e tij,” tha Ministria.

Më herët, Japonia evakuoi me avion 45 qytetarë dhe anëtarë të familjeve të tyre nga Sudani.

Situata në Sudan është përshkallëzuar për shkak të mosmarrëveshjeve midis komandantit të ushtrisë sudaneze, Abdel Fattah al-Burhan, i cili gjithashtu kryeson Këshillin qeverisës të Sovranitetit, dhe kreut të Forcave të Mbështetjes së Shpejtë paraushtarake (RSF), Mohamed Hamdan Dagalo, i cili është i al-Burhan, deputet në këshill.

Më 15 prill, përleshjet shpërthyen pranë bazave ushtarake në qytetet Merowe dhe Khartoum. Sipas Ministrisë sudaneze të Shëndetësisë, më shumë se 600 njerëz kanë vdekur si rezultat i luftimeve.

Ndërkohë, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se 459 persona janë vrarë dhe 4,072 janë plagosur.

EMISIONET