Presidenti Emmanuel Macron: Mbi 500 njerëz janë evakuuar nga Sudani

Presidenti Emmanuel Macron: Mbi 500 njerëz janë evakuuar nga Sudani

Franca ka evakuuar 538 persona nga Sudani, tha presidenti Emmanuel Macron, pasi një armëpushim hyri në fuqi pas 10 ditësh luftime urbane.

Qytetarët francezë përbënin 209 nga numri i përgjithshëm i të evakuuarve, tha Macron në fillimin e një këshilli të mbrojtjes në pallatin Elysee.

Macron tha gjithashtu se lëndimet e marra nga një ushtar francez gjatë evakuimit nuk ishin më të rrezikshme për jetën.

Një armëpushim 72-orësh i ndërmjetësuar nga SHBA-ja ndërmjet gjeneralëve ndërluftues të Sudanit hyri zyrtarisht në fuqi të martën pasi luftimet vranë qindra, plagosën mijëra dhe shkaktuan një eksod masiv të të huajve.

Forcat e Armatosura Sudaneze (SAF) dhe Forcat e Mbështetjes së Shpejtë (RSF) ranë dakord për armëpushimin “pas negociatave intensive”, tha Sekretari i Shtetit Antony Blinken.

Ofertat e mëparshme për të ndërprerë konfliktin nuk kishin arritur, por të dyja palët konfirmuan se kishin rënë dakord për ndalimin tre-ditor.

Ministria e Jashtme franceze njoftoi të hënën se kishte mbyllur ambasadën e saj në Khartoum “deri në njoftimin e mëtejshëm”.

EMISIONET