Shpërthime në një stacion policor në Pakistan, vriten 8 persona dhe plagosen 45 të tjerë

Shpërthime në një stacion policor në Pakistan, vriten 8

Dy shpërthime të hënën mbrëma në një strukturë të policisë kundër terrorizmit në veriperëndim të Pakistanit vranë të paktën tetë persona dhe plagosën 45, tha policia.

Shefi i policisë provinciale Akhtar Hayat tha se nuk ishte ende e qartë se çfarë i shkaktoi shpërthimet në luginën veriperëndimore Swat.

Ai tha se kishte një dyqan të vjetër municionesh në zyrë dhe policia po hetonte nëse shkaktoi shpërthimet apo ishte një sulm militant. Hayat tha se shumica e të vrarëve ishin policë.

Oficeri i lartë i policisë Attaullah Khan tha se një shpërthim fillestar në objektin në luginën Swat në provincën Khyber Pakhtunkhwa u pasua nga një shpërthim më i madh dhe më intensiv.

Askush nuk e mori menjëherë përgjegjësinë për sulmin, por në muajt e fundit, talebanët pakistanezë kanë marrë përsipër sulme të ngjashme pas përfundimit të një armëpushimi me qeverinë.

Attaullah tha se një pjesë e ndërtesës u shemb dhe punonjësit e shpëtimit morën tre trupa dhe 30 të plagosur. Ai tha se numri i të vdekurve mund të rritet.

Kompleksi i policisë strehon gjithashtu stacionin e policisë së qarkut Kabal dhe selinë e një force policore rezervë, por dëmi kryesor u shkaktua në ndërtesën e departamentit kundër terrorizmit.

EMISIONET