Vera vjen para kohe në Spanjë, këtë javë priten temperatura deri në 40 gradë

Vera vjen para kohe në Spanjë, këtë javë priten

Spanja mund të përjetojë ditën e saj më të nxehtë ndonjëherë këtë javë me sinoptikanët që parashikojnë temperatura deri në 40C.

Temperaturat rekord priten mes të mërkurës dhe të premtes me temperatura që të arrijnë nivelet që shihen normalisht në korrik.

Kushtet ekstreme do të pasojnë marsin më të thatë në 20 vjet në disa zona, gjë që ka rritur shqetësimet në rritje për rezervat ujore të vendit dhe ka vendosur zyrtarisht Spanjën në thatësirë ​​afatgjatë.

Rezervuarët janë rreth 15% nën nivelet mesatare me disa tkurrje në vetëm 26% të kapacitetit, ndërsa kushtet e thata po ngjallin frikën për shpërthimin e më shumë zjarreve me afrimin e verës.

Agjencia shtetërore meteorologjike e Spanjës Aemet tha se do të ketë një “hyrje progresive të një mase ajrore shumë të ngrohtë dhe të thatë me origjinë afrikane” duke shkaktuar “vlera tipike të verës”.

Aemet tha se temperaturat në luginën e Guadalquivir në rajonin e Andaluzisë së Spanjës jugore, e cila është shtëpia e qyteteve si Sevilja, “mund të arrijnë edhe 40 gradë Celsius” të enjten ose të premten.

Agjencia tha se temperaturat pritet të ulen të dielën dhe të hënën, “duke i dhënë fund këtij episodi të temperaturave jashtëzakonisht të larta për kohën e vitit”.

Temperatura më e lartë e regjistruar ndonjëherë në Spanjë për prillin ishte 37.4C në Murcia në pjesën juglindore të vendit në vitin 2011. Temperaturat mbi 30C priten në pjesën më të madhe të Spanjës jugore të mërkurën përpara se të vazhdojnë të rriten.

Banorëve u kërkohet të mendojnë se si i përdorin furnizimet me ujë pasi kushtet e thatësirës vazhdojnë të mbërthejnë Spanjën, pavarësisht kushteve të fundit të ftohtë dhe të lagësht për shumë pjesë të tjera të Evropës.

Bujqësia gjithashtu është goditur keq nga kulturat që luftojnë në kushte të nxehta dhe të thata.

Javën e kaluar, kryeministri spanjoll Pedro Sanchez paralajmëroi për “sfidën” e vazhdueshme me të cilën përballet vendi i tij nga ndikimi i ndryshimeve klimatike.

“Qeveria e Spanjës dhe unë jemi të vetëdijshëm se debati rreth thatësirës do të jetë një nga debatet qendrore politike dhe territoriale të vendit tonë gjatë viteve të ardhshme,” tha ai.

EMISIONET