Putin: Rusia mund të heqë dorë nga marrëveshja e grurit pas 60 ditësh

Putin: Rusia mund të heqë dorë nga marrëveshja e grurit pas

Presidenti rus Vladimir Putin ripohoi të hënën se Moska ka rënë dakord të zgjasë një marrëveshje që lejon eksportet e grurit ukrainas në tregjet globale vetëm për 60 ditë dhe mund ta heqë atë krejtësisht nëse nuk plotësohen kushtet e saj.

Duke folur në një takim parlamentar në Moskë, ku morën pjesë ligjvënës nga vendet afrikane, Putin theksoi se Rusia pret lehtësimin e eksporteve të produkteve të saj bujqësore si pjesë e një marrëveshjeje pakete.

“Një zbatim i drejtë dhe gjithëpërfshirës i marrëveshjes së grurit të Detit të Zi mund të sigurohet vetëm nëse merret parasysh qëndrimi ynë dhe në varësi të kësaj ne do të merremi me çështjen e pjesëmarrjes sonë të mëtejshme në të”, tha Putin.

OKB-ja dhe Turqia ndërmjetësuan marrëveshjen e korrikut që i lejon Ukrainës, një nga shportat kryesore të bukës në botë të transportojë ushqime dhe plehra nga tre portet e saj të Detit të Zi. Marrëveshja 120-ditore u rinovua nëntorin e kaluar dhe Rusia ra dakord ta zgjasë atë përsëri kur skadoi të shtunën, duke vënë në dukje se ka pranuar vetëm një zgjatje prej 60 ditësh.

Ukraina ka akuzuar se zgjatja 60-ditore bie ndesh me marrëveshjen, por marrëveshja i lejon palët ta përmbysin ose ta “modifikojnë” atë – siç bëri Rusia. Kombet e Bashkuara dhe presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan konfirmuan zgjatjen, por asnjëri nuk tha se sa do të zgjaste, duke reflektuar paaftësinë e tyre për të detyruar Rusinë.

Moska ka shprehur zhgënjimin që një marrëveshje paralele nuk ka arritur të hapë plotësisht derën për eksportet ruse të grurit dhe plehrave përmes Detit të Zi. Megjithatë, dërgesat e përgjithshme ruse të grurit ishin në ose afër niveleve rekord në nëntor, dhjetor dhe janar, duke u rritur me 24% gjatë tre muaj të një viti më parë.

Stéphane Dujarric, zëdhënësi i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres, tha në një deklaratë se 25 milionë tonë metrikë (rreth 28 milionë tonë) drithë dhe produkte ushqimore ishin zhvendosur në 45 vende nën iniciativën, duke ndihmuar në uljen e çmimeve globale të ushqimeve dhe stabilizimin. tregjet.

Putin përdori konferencën e së hënës ku morën pjesë ligjvënësit afrikanë për të nxitur pretendimin e gjatë të Rusisë se një pjesë e konsiderueshme e drithit të eksportuar sipas marrëveshjes u dërgua në tregjet evropiane “të pasura” dhe vetëm një pjesë përfundoi në tregjet afrikane.

Udhëheqësi rus shtoi se nëse Moska vendos të mos e zgjasë marrëveshjen pas 60 ditësh, do të jetë e gatshme t’u sigurojë vendeve afrikane grurë falas. Putin foli pak para se të takohej në Kremlin me presidentin kinez Xi Jinping, i cili mbërriti në Rusi të hënën në një vizitë tre-ditore që i ofroi një shtysë të fortë politike presidentit rus.

Çmimet e ushqimeve u rritën në nivele rekord pasi trupat ruse hynë në Ukrainë shkurtin e kaluar, duke ndihmuar në një krizë globale ushqimore të lidhur gjithashtu me efektet e vazhdueshme të pandemisë COVID-19 dhe faktorët klimatikë si thatësira.

Ndërprerja në dërgesat e drithërave të nevojshme për ushqimet kryesore në vende si Egjipti, Libani dhe Nigeria përkeqësoi sfidat ekonomike dhe ndihmoi miliona njerëz të tjerë në varfëri ose pasiguri ushqimore. Njerëzit në vendet në zhvillim shpenzojnë më shumë nga paratë e tyre për gjërat bazë si ushqimi.

Sipas Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, kriza la rreth 345 milionë njerëz të përballen me pasiguri ushqimore.

EMISIONET