Presidenti Biden pritet të vizitojë Izraelin të mërkurën

Presidenti Biden pritet të vizitojë Izraelin të

Presidenti amerikan Joe Biden pritet të vizitojë Izraelin të mërkurën, sipas Channel 12 të Izraelit.

Nuk ka pasur asnjë konfirmim zyrtar nga Shtëpia e Bardhë apo qeveria izraelite në lidhje me vizitën e Biden.

Të dielën, transmetuesi izraelit raportoi se kryeministri, Benjamin Netanyahu, i bëri një ftesë Presidentit të SHBA për të vizituar Izraelin në një shfaqje solidariteti në mes të luftës së vazhdueshme Izrael-Palestine.

Biden e vizitoi më parë Izraelin në korrik të 2022.

Në një zhvillim të ngjashëm, Sekretari i Shtetit i SHBA, Antony Blinken, vizitoi Izraelin të hënën për të takuar zyrtarët izraelitë.

Së fundmi, Blinken vizitoi edhe Jordaninë, Katarin, Bahreinin, Emiratet e Bashkuara Arabe, Arabinë Saudite dhe Egjiptin.

Dhjetë ditë pas konfliktit me grupin palestinez, Hamasin, bombardimet izraelite dhe bllokada e Rripit të Gazës kanë vazhduar, me mbi 1 milion njerëz, pothuajse gjysma e popullsisë së përgjithshme të Gazës janë zhvendosur.

Gaza po përjeton një krizë të tmerrshme humanitare pa energji elektrike, ndërsa uji, ushqimi, karburantet dhe furnizimet mjekësore po mbarojnë, ndërsa civilët ikin në jug pas paralajmërimit të Izraelit për të evakuuar zonat veriore.

Luftimet filluan kur Hamasi, më 7 tetor, nisi Operacionin Al-Aksa Flood, një sulm i befasishëm me shumë drejtime, duke përfshirë një breshëri lëshimesh raketash dhe infiltrimesh në Izrael nëpërmjet tokës, detit dhe ajrit. Ai tha se inkursioni ishte në hakmarrje për sulmin ndaj Xhamisë Al-Aksa dhe rritjen e dhunës së kolonëve.

Ushtria izraelite më pas nisi operacionin Shpatat e Hekurt kundër objektivave të Hamasit brenda Rripit të Gazës.

Numri i palestinezëve të vrarë në sulmet ajrore izraelite në Gaza është rritur në 2750, duke përfshirë 750 fëmijë.

EMISIONET