Erdogan dhe Sunak diskutojnë për konfliktin izraelito-palestinez

Erdogan dhe Sunak diskutojnë për konfliktin izraelito-palestinez

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, diskutoi në telefon mbi gjendjen aktuale të konfliktit të vazhdueshëm izraelito-palestinez me kryeministrin britanik Rishi Sunak.

Të dy liderët diskutuan mënyrat për vendosjen e paqes në rajon dhe masat urgjente për zgjidhjen e krizës së rëndë humanitare.

Erdogan theksoi se Turqia pret iniciativa efektive nga komuniteti ndërkombëtar, veçanërisht nga vendet perëndimore, kundër shkeljeve të të drejtave të njeriut në Gaza.

Ai theksoi rëndësinë e kujtimit dhe përmbushjes së premtimeve të bëra Palestinës ndër vite, në vend që të ndërmerren veprime provokuese që thellojnë krizën.

Dhjetë ditë pas konfliktit me grupin palestinez Hamas, bombardimet izraelite dhe bllokada e Rripit të Gazës kanë vazhduar, me mbi 1 milion njerëz, pothuajse gjysma e popullsisë së përgjithshme të Gazës janë zhvendosur, sipas agjencisë së OKB-së.

Gaza po përjeton një krizë të tmerrshme humanitare pa energji elektrike, ndërsa uji, ushqimi, karburantet dhe furnizimet mjekësore po mbarojnë, ndërsa civilët ikin në jug pas paralajmërimit të Izraelit për të evakuuar zonat veriore.

Luftimet filluan kur Hamasi më 7 tetor nisi Operacionin Al-Aksa Flood, një sulm i befasishëm me shumë drejtime, duke përfshirë një breshëri lëshimesh raketash dhe infiltrimesh në Izrael nëpërmjet tokës, detit dhe ajrit.

Ai tha se inkursioni ishte në hakmarrje për sulmin ndaj Xhamisë Al-Aksa dhe rritjen e dhunës së kolonëve.

Ushtria izraelite më pas nisi operacionin Shpatat e Hekurt kundër objektivave të Hamasit brenda Rripit të Gazës.

Numri i palestinezëve të vrarë në sulmet ajrore izraelite në Gaza është rritur në të paktën 2750, përfshirë 750 fëmijë.

EMISIONET