“Po kthehej nga një zbulim”, rrëzohet avioni dhe vdes piloti rus

“Po kthehej nga një zbulim”, rrëzohet avioni dhe vdes

Një pilot rus vdiq në Mali në aksidentin e një avioni të dorëzuar së fundmi nga Moska në ushtrinë e Bamakos.

Avioni u rrëzua pranë qytetit verior të Gaos, njoftoi një oficer i forcave të armatosura.

Duke folur në kushte anonimiteti, burimi nuk ka dhënë detaje mbi incidentin, përveç se piloti “po kthehej nga një zbulim”. 

Avioni ishte një Albatros i epokës sovjetike dhe oficeri tha se avioni ishte ndër "blerjet e reja" të ushtrisë maliane.

Junta ushtarake e Malit, në pushtet që nga grushti i shtetit në gusht 2020, i cili u pasua nga një tjetër grusht shteti në maj 2021, është larguar nga Franca, aleati i saj tradicional në një funksion antixhihadist, për t'u afruar me Rusinë në luftën kundër Islamistët të cilët kanë mërzitur kombin afrikan me sulme dhe vrasje që nga viti 2012.

Mbështetja e Moskës përfshin gjithashtu forca operacionale në fushën që Mali i përcakton si trajnerë ushtarakë, por për vendet perëndimore ata janë anëtarë të grupit Wagner, një kompani private ushtarake e lidhur me Kremlinin./Ansa/

EMISIONET