VIDEO/ Pamje të rënda nga momenti i tërmetit 7.8 ballë që goditi Turqinë e Sirinë gjatë natës

VIDEO/ Pamje të rënda nga momenti i tërmetit 7.8 ballë

Të paktën 284 persona kanë vdekur në një tërmet katastrofik me magnitudë 7.8 në Turqi, duke rrëzuar ndërtesa dhe duke shkaktuar shkatërrime në të gjithë rajonin.

Lëkundjet fatale zgjatën rreth një minutë dhe u ndjenë deri në Qipro, Egjipt dhe Liban - duke dërguar banorët e tmerruar në rrugët me dëborë për të shmangur shtypjen brenda strukturave të shkatërruara.

Tërmeti ishte me qendër në veri të Gaziantepit, Turqi, e cila është rreth 60 milje nga kufiri sirian, dhe rajoni është shtëpia e një numri të madh refugjatësh sirianë.

“Kam qenë në kontakt me zyrtarët turq për të thënë se ne jemi të gatshëm të ofrojmë çdo dhe të gjithë ndihmën e nevojshme.

Ne do të vazhdojmë të monitorojmë nga afër situatën në koordinim me Turqinë."

Samantha Power, kryetarja e USAID-it, tha se ata po shikonin mënyrën më të mirë për të ndihmuar.

“Thellësisht e shqetësuar për tërmetin që sapo goditi Turqinë dhe Sirinë”, shkroi ajo në Twitter.

Është një nga më të fuqishmit që ka goditur Turqinë në 100 vjet dhe numri i njerëzve, duke përfshirë edhe sirianët tashmë të zhvendosur, do të jetë shkatërrues," tha ajo.

EMISIONET