Tërmeti me mbi 284 të vdekur, ekipe shpëtimi nga Holanda dhe Rumania drejt Turqisë

Tërmeti me mbi 284 të vdekur, ekipe shpëtimi nga Holanda dhe

Ekipet e shpëtimit nga Holanda dhe Rumania janë tashmë në rrugën drejt Turqisë për të sjellë ndihmë pas "tërmetit shkatërrues", tha të hënën komisioneri i BE-së për menaxhimin e krizave.

“Qendra e Koordinimit të Reagimit Emergjent të BE-së po koordinon vendosjen e ekipeve të shpëtimit nga Evropa”, njoftoi Janez Lenarcic në Twitter.

"Ekipet nga Holanda dhe Rumania janë tashmë në rrugën e tyre," shtoi ai, duke shprehur solidaritetin me Turqinë "në prag të tërmetit shkatërrues".

Të paktën 284 njerëz u vranë dhe mbi 2,320 të tjerë u plagosën pas një tërmeti të fortë që goditi Turqinë jugore të hënën në mëngjes, sipas agjencisë së vendit për fatkeqësitë.

Autoriteti i Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave të Turqisë (AFAD) tha se tërmeti me magnitudë 7.4 goditi në orën 4:17 të mëngjesit dhe kishte qendër rrethin Pazarcik në provincën jugore të Kahramanmaras të Turqisë.

Tërmeti ka ndodhur në një thellësi prej 7 kilometrash (4.3 milje).

EMISIONET