Në shtratin e vdekjes, i tregon familjes se është në listën e të shumëkërkuarve prej 5 dekadash

Në shtratin e vdekjes, i tregon familjes se është në

Ndërsa Thomas Randele po vdiste nga kanceri në mushkëri ai mbarte me vete edhe një sekret. Në mars të vitit 2021, me vajzën e tij pranë shtratit në periferi të Bostonit pas seancës së parë të kimioterapisë, ai bëri një rrëfim mahnitës.

Ai rezultonte se ishte arratisur dhe kishte jetuar si i tillë për më shumë se pesë dekada. Më shumë se 50 vjet më parë, kur ishte 20 vjeç, ai kishte grabitur një bankë në Ohio prej 215,000 dollarësh ndërsa emri i tij i vërtetë nuk ishte Thomas Randele por Theodore Conrad.

Ai iu lut vajzës së tij që të mos e shqyrtonte rastin. Por pas këtij zbulimi bombë, Ashley Randele nuk fjeti shumë atë natë. Kështu ajo bëri atë që do të bënin njerëzit më kureshtarë.

“Jam vetëm në dhomën e gjumit të fëmijërisë dhe kërkova në Google”, tha ajo për CNN duke shtuar se kishte zbuluar artikuj të shumtë për grabitjen. Me çdo klikim, e kaluara e errët e babait të saj u zbulua para syve.

Në Lynnfield, Masaçusets, Thomas Randele ishte shitës makinash dhe një profesionist i golfit në një klub, i cili adhuronte gruan dhe fëmijën e tij të vetëm.

Ai e donte vajzën e tij dhe u shfaq në lojërat e saj të futbollit me pantallona kaki dhe makina të shpejta. Në një kthesë ironike, ai gjithashtu dhuroi për bamirësitë e policisë lokale dhe kaloi orë të tëra duke parë “NCIS” dhe shfaqje të tjera kriminale, tha vajza e tij.

Por në Cleveland, ai ishte Ted Conrad, një grabitës i pakapshëm bankash. Sapo kishte kaluar adoleshencën e tij kur kreu një nga grabitjet më të mëdha në historinë e Ohajos – ekuivalentin me 1.7 milionë dollarë sot – frymëzuar nga filmi i tij i preferuar, “Çështja Thomas Crown”.

Fytyra djaloshare e Conrad u ngjit në postera të kërkuar dhe u transmetua në episodet e “America’s Most Wanted” dhe “Unsolved Mysteries”, ndërsa hetuesit e kishin bërë misionin e tyre të jetës për ta kapur.

“I thashë; të kërkova dhe ka një milion artikuj rreth jush. Dhe ata gjithashtu janë ende në kërkim për ju, në rast se ju nuk e dini. Dhe ne duhet t’i tregojmë mamit”, tha Ashley Randele, 38-vjeçe, e cila është bashkë-prezantuese e një podkasti të ri se kush ishte babai i saj dhe çfarë e shtyu atë të grabiste një bankë.

Një ditë apo më shumë pas zbulimit tronditës të babait të saj, Ashley tha për CNN se tërhoqi mënjanë nënën e saj Kathy dhe i tregoi për historinë.

“Ajo po lexonte artikujt në internet dhe thjesht vazhdonte të thoshte, ‘O Zot! Oh, Zoti im!”, për rreth 10 minuta”, tha Ashley Randele. “Ajo e njihte për pjesën më të madhe të 40 viteve dhe për të mësuar këtë sekret të madh – nuk mund ta imagjinoj se sa traumatizuese ishte për të.”

EMISIONET