NATO: Perëndimi të përgatitet për një konflikt të gjatë në Ukrainë

NATO: Perëndimi të përgatitet për një konflikt të

Vendet perëndimore do të duhet të mbështesin Ukrainën edhe për një kohë të gjatë, në mes të pushtimit të plotë të vendit nga Rusia, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg për "Guardian".

Presidenti rus Vladimir Putin “nuk planifikon për paqe, ai po planifikon për më shumë luftë”, tha Stoltenberg në një intervistë për gazetën britanike.

Stoltenberg shtoi se Rusia po rrit prodhimin industrial ushtarak dhe po afron regjimet autoritare në një përpjekje për të marrë më shumë armë.

Si rezultat, SHBA, Britania, Franca, Gjermania dhe shtetet e tjera perëndimore duhej të përgatiteshin për të mbështetur Ukrainën me armë, municione dhe rezerva për një kohë të gjatë.

“Nevoja do të vazhdojë të jetë atje, sepse kjo është një luftë e keqe; kjo ka të bëjë me kapacitetin industrial për të mbështetur mbështetjen,” tha ai.

Më herët gjatë kësaj jave, vendet e BE-së ranë dakord të furnizojnë Ukrainën me 1 milion municione artilerie gjatë 12 muajve të ardhshëm.

Me pajisjet e ofruara nga Perëndimi, ukrainasit do të ishin në gjendje të “nisnin një ofensivë dhe të rimarrën territorin”, megjithëse ai shtoi se NATO nuk ishte palë në konflikt.

lufta ne ukraine rusia nato jens stoltenberg stoltenberg ukrainë

EMISIONET