Lufta në Ukrainë, ultimatumi i Prigozhin për Ministrin rus të Mbrojtjes: Zëvendësoni Wagnerin me çeçenë!

Lufta në Ukrainë, ultimatumi i Prigozhin për Ministrin rus

Kreu i organizatës paraushtarake ruse Wagner, Yevgeny Prigozhin, publikoi një raport drejtuar Ministrit të Mbrojtjes së Rusisë, Sergei Shoigu, duke kërkuar që pozicionet e organizatës në Bakhmut t'u dorëzoheshin Kadirovitëve.

Në këtë raport ai thekson se “ne pranojmë Ramzan Kadyrovin dhe forcat e tij që luftuan me guxim në Mariupol dhe në zona të tjera, të zëvendësojnë forcat e Wagnerit”, duke theksuar se ndryshimi duhet të ketë ndodhur në mesnatën e 10 majit.

Kujtohet se, siç deklaroi komandanti i Wagner në deklaratën e tij dje, forcat e tij do të tërhiqen nga Bakhmut më 10 maj për shkak të mungesës së municioneve dhe do t'ua dorëzojnë pozicionet e tyre forcave të forcave të armatosura të rregullta ruse.

Prigozhin është ankuar për javë të tëra se ushtria ruse nuk po e furnizon Wagnerin me municionet e nevojshme për të arritur fitoren në Bakhmut, ku luftimet më të ashpra po zhvillohen që nga shpërthimi i luftës në Ukrainë.

Prigozhin, para trupave të pajetë të luftëtarëve të tij, shau komandën ushtarake ruse me të cilën është në konflikt të hapur.

“Këta janë njerëzit e Wagner të vrarë sot. Gjaku i tyre është akoma i ngrohtë! Rendisni të gjitha”, tha Prigozhin, duke fajësuar ministrin rus të Mbrojtjes Sergei Shoigu dhe komandantin e forcave ruse në Ukrainë, Valery Gerasimov.

“Ju bishat frekuentoni klubet e shtrenjta. Fëmijët tuaj po shijojnë jetën dhe po ngarkojnë video në YouTube. Mendon se je shefi në këtë jetë dhe se mund të kontrollosh fatet e njerëzve? A mendoni se keni të drejtë të kontrolloni rezervat e municioneve?”, tha ai më pas, duke fajësuar udhëheqjen ushtarake ruse dhe duke vënë në dukje se Wagner do të kishte pesë herë më pak viktima nëse ajo kishte municionin e kërkuar.

Lufta në Ukrainë, ultimatumi i Prigozhin për Ministrin rus

“Këta burra erdhën këtu si vullnetarë dhe po vdesin që të mund të uleni në zyrat tuaja të bukura. Ata janë baballarët e dikujt. Ata janë djemtë e dikujt. Dhe ata bastardë që nuk na japin municionet do ta hanë bukën e tyre në ferr”, përfundoi Prigozhin, i cili është aleat i ngushtë i Vladimir Putinit.

Çfarë janë Kandyrovitët?

Kadirovitët janë një organizatë e armatosur në Çeçeni nën kontrollin e udhëheqësit të rajonit, Ramzan Kadyrov.

Zyrtarisht, Kandyrovitët janë pjesë e Gardës Kombëtare Ruse.

Kadirovitët, sipas analistëve ndërkombëtarë, janë ushtria personale e Kadirovit.

Kadirovitët u themeluan nga Akhmat Kadyrov në 1994 gjatë Luftës së Parë Çeçene në 1994 dhe luftuan kundër Rusisë dhe për Republikën Çeçene të Ichkeria.

Kadirovitët filluan të luftojnë separatistët dhe xhihadistët kur Akhmat Kadyrov u bë president i rajonit në korrik 2000.

lufta ne ukraine wagner rusia

EMISIONET