Koreja e Veriut kundër ndihmave për Ukrainën: Po nxisni luftën ndaj Moskës!

Koreja e Veriut kundër ndihmave për Ukrainën: Po nxisni

Koreja e Veriut ka dënuar vendimin e SHBA-së për të furnizuar Ukrainën me tanke dhe tha se Uashingtoni po përshkallëzon një luftë që synon të shkatërrojë Moskën.

Komentet e Kim Yo Jong, motrës së liderit të Koresë së Veriut, Kim Jong Un, u transmetuan nga Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve.

Ajo tha se administrata e Biden-it “po kalonte vijën e kuqe” duke dërguar tanket e saj në Ukrainë dhe se vendimi pasqyron një “qëllim të keq për të realizuar qëllimin e saj hegjemonist duke zgjeruar më tej luftën e prokurës për shkatërrimin e Rusisë”.

“Unë nuk dyshoj se çdo pajisje ushtarake me të cilën mburren SHBA-ja dhe Perëndimi do të digjet në copa përballë shpirtit të paepur luftarak dhe fuqisë së ushtrisë dhe popullit heroik rus,” tha ajo, duke shtuar se Koreja e Veriut gjithmonë do ” qëndrojnë në të njëjtën llogore” me Rusinë.

Koreja e Veriut është i vetmi komb, përveç Rusisë dhe Sirisë, që njeh pavarësinë e Donetskut dhe Luhanskut, dy rajone separatiste të mbështetura nga Rusia në Ukrainën lindore, dhe gjithashtu ka lënë të kuptohet për planet për të dërguar punëtorë atje për të ndihmuar në përpjekjet e rindërtimit.

rusia koreja e veriut ukraina

EMISIONET