Tërmeti 7.8 ballë në kufirin Turqi-Siri, ekipi i shpëtimit: Dëgjojmë zëra nën rrënoja, rreth 200 persona ende të bllokuar

Tërmeti 7.8 ballë në kufirin Turqi-Siri, ekipi i shpëtimit:

Një tërmet i fortë i rënë gjatë natës në kufirin Turqi-Siri ka lënë mbi 237 të vdekur dhe mbi 600 të plagosur e qindra të zhdukur.

"Ne dëgjojmë zëra këtu në rrënojat. Ne besojmë se deri në 200 njerëz janë bllokuar në rrënoja”, tha një anëtar i një ekipi shpëtimi që punon në një ndërtesë apartamentesh të dëmtuara në Dijarbakır para kamerave të rrjetit televiziv privat turk NTV. 

Sipas AFAD, tërmeti ka qenë me magnitudë 7.4 ballë dhe thellësi fokale e cekët prej vetëm 7 kilometrash.

 Tërmeti dhe disa pasgoditje që pasuan u ndjenë deri në Liban, Siri dhe Qipro, raportuan korrespondentët e AFP. 

Tërmeti kryesorishte e gjatë , duke zgjatur pothuajse një minutë, sipas një korrespondenti të agjencisë së lajmeve Reuters.

EMISIONET