Gjermania dorëzon sistemin e mbrojtjes ajrore Patriot në Ukrainë

Gjermania dorëzon sistemin e mbrojtjes ajrore Patriot në Ukrainë

Gjermania ka dorëzuar sistemin e mbrojtjes ajrore Patriot për të mbrojtur Ukrainën nga sulmet ajrore ruse, tha qeveria në faqen e saj të internetit.

Berlini njoftoi dorëzimin e sistemit Patriot në fillim të janarit së bashku me dorëzimin e transportuesve të blinduar të personelit Marder. SHBA dhe Holanda i kanë premtuar gjithashtu Ukrainës sistemin Patriot.

Sistemi Patriot, i prodhuar nga kompania amerikane Raytheon, përdoret për të luftuar objektivat më të mëdhenj të ajrit si avionët, dronët, raketat dhe raketat e lundrimit.

Një bateri Patriot mund të gjurmojë deri në 50 objektiva dhe të përfshijë pesë objekte në të njëjtën kohë. Sipas ushtrisë gjermane, Bundeswehr, distanca është rreth 68 kilometra (42 milje).

Ukraina kishte kërkuar urgjentisht sistemin Patriot vitin e kaluar mes sulmeve masive ajrore ruse. Gjermania tashmë ka mbështetur mbrojtjen ajrore të Ukrainës duke furnizuar tanke kundërajrore Gepard.

Ndërkohë, Gjermania i ka dorëzuar gjithashtu Ukrainës të dytin nga katër sistemet e premtuara të mbrojtjes ajrore Iris-T SLM. Sipas një raporti të revistës së lajmeve Der Spiegel me bazë në Hamburg, një sistem Iris-T dhe 16 raketa të drejtuara u dorëzuan disa ditë më parë, rreth 16 prillit.

Që nga fillimi i luftës ruse në Ukrainë, qeveria gjermane ka vënë në dispozicion më shumë se 14.2 miliardë euro në mbështetje për Kievin, sipas Ministrisë së Jashtme.

Muajin e kaluar, qeveria gjermane kishte rënë dakord të dërgonte një mbështetje ushtarake shtesë prej 12 miliardë eurosh (13.01 miliardë dollarë) në Ukrainë.

Financimi shtesë përfshin 3.2 miliardë euro që do të disbursohen në vitin 2023 dhe linja krediti për periudhën midis 2024 dhe 2032 që arrijnë në rreth 8.8 miliardë euro.

EMISIONET