Gjermania dhe Portugalia zotohen të vazhdojnë bashkëpunimin për të ndihmuar Ukrainën

Gjermania dhe Portugalia zotohen të vazhdojnë bashkëpunimin

Gjatë një vizite në Lisbonë, kancelari gjerman Olaf Scholz dhe kryeministri portugez António Costa konfirmuan se duan të vazhdojnë bashkëpunimin në mbështetjen ushtarake për Ukrainën.

Scholz e quajti furnizimin e përbashkët të tankeve luftarake Leopard 2 në Ukrainë një “shenjë të dukshme” të bashkëpunimit të mirë midis dy vendeve, ndërsa Costa tha se vendi i tij ishte i gatshëm të vazhdonte mbështetjen ushtarake për Ukrainën së bashku me Gjermaninë “brenda kufijve të tyre  por pa pakësuar aftësitë mbrojtëse”.

Portugalia ishte vendi i parë që bëri një angazhim ndaj Gjermanisë për të pajisur një batalion ukrainas me tanket kryesore të betejës Leopard 2A6. Gjermania ka dorëzuar tani 18 prej këtyre tankeve, Portugalia tre.

Në janar, qeveria gjermane kishte rënë dakord të krijonte një aleancë për të furnizuar Leopard 2 të prodhimit gjerman pas shumë hezitimesh.

Kancelari gjerman nuk i konsideron të nevojshme kërcënimet e mëtejshme në cilësinë e dërgesave të armëve, edhe në funksion të një ofensive të mundshme pranverore nga forcat e armatosura ukrainase.

“Ajo që nevojitet tani është në thelb më shumë e njëjta gjë,” tha Scholz.

Ai përmendi mbi të gjitha sistemet kundërajrore, por edhe tanket luftarake dhe mjetet luftarake të këmbësorisë, si dhe municionin e nevojshëm për to. “Ky sigurisht do të jetë fokusi i asaj që ne duhet të bëjmë në të ardhmen gjithashtu për të siguruar këtë qëndrueshmëri të gjatë,” tha Scholz.

EMISIONET