Djali, 7 vjeç, vdes pasi gëlltiti një bateri

Djali, 7 vjeç, vdes pasi gëlltiti një bateri

Një djalë 7 vjeçar ka vdekur pasi gëlltiti një bateri me butona teksa ishte në pushime me familjen e tij.

Shtatë vjeçari, i cili jetonte në Payerne, Zvicër, i quajtur në raporte si Jose, ishte me pushime në Portugali kur gëlltiti baterinë.

Viktima u dërgua në spitalin e qytetit të Coimbra dhe bateria u hoq, por më vonë ai vdiq nga vaskuliti, një inflamacion i enëve të gjakut.

Sipas raportimeve ai gëlltiti baterinë rreth kohës së Krishtlindjes dhe vdiq më 14 janar.

Zyrtarët në Zvicër raportojnë se në shumicën e rasteve të gëlltitjes së baterive me butona, objektet kalojnë nëpër trup dhe eliminohen në jashtëqitje 24 deri në 96 orë më vonë.

Tetëdhjetë deri në 95 për qind e të prekurve nuk shfaqin simptoma. Megjithatë, në raste të rralla, mund të ketë pasoja të rënda ose fatale.

Komplikimet përfshijnë dëmtimin e mukozës së ezofagut apo edhe perforimin e ezofagut.

EMISIONET