Sërish vdekje nga COVID-19, MSH: 7 raste të reja me koronavirus dhe 1 humbje jete në 24 orët e fundit

Sërish vdekje nga COVID-19, MSH: 7 raste të reja me koronavirus dhe 1

Ministria e Shëndetësisë ka bërë bilancin lidhur me situatën epidemiologjike në vend.

Sipas MSH gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 7 qytetarë me koronavirus. Fatkeqësisht një person ka humbur jetën.

Aktualisht në Spitalin Infektiv po marrin trajtim 4 pacientë.

NJOFTIMI:

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj viruseve gjatë sezonit të dimrit.

Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Ju informojmë për situatën e Covid19 në 24 orët e fundit: Janë kryer 303 testime, nga të cilët 7 qytetarë ka rezultuar pozitivë me COVID19:

5 në Tiranë, nga 1 qytetarë në Durrës, Vlorë.

Janë 154 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalin Infektiv po marrin trajtim 4 pacientë. Në 24 orët e fundit ka 1 humbje jete me SarsCov2, një qytetar 67 vjeç, nga Saranda.

Janë shëruar 6 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 329,961 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika - 18 Mars 2023

Raste të reja ditore 7

Të shëruar në 24 orë 6

Të shtruar në spitale 4

Humbje jete në 24 orë 1

Testime ditore 303

Testime totale 2,045,552

Raste pozitive 333,716

Raste të shëruara 329,961

Raste Aktive 154

Humbje jete 3,601

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 136

Berat. 7

Fier 5

Vlorë 3

Durrës. 2

Shkodër. 1

viktima covid-19 ministria e shëndetësisë viktima

EMISIONET