Rrëfimi i të riut shqiptar/ 15 muaj skllav në “shtëpinë e barit” për shlyer 4 mijë paund që mori për të shkuar në Britani

Rrëfimi i të riut shqiptar/ 15 muaj skllav në

Një 19-vjeçar shqiptar, i identifikuar si Besmir Sula, u burgos për muaj me radhë brenda një fabrike kanabisi në Kent.

Sula, emigrant i paligjshëm, pagoi 4 mijë paund për shkuar në Britaninë e Madhe me gomone për të punuar në shtëpitë e barit, tregon se u mbajt nga trafikantët i mbyllur për më shumë se 15 muaj.

Ai u rekrutua nga trafikantët shqiptarë sapo mbërriti në ishull. Sula arriti të shpëtonte prej tyre vetëm kur policia ushtroi kontroll në një prej “investimeve” për kultivimin e kanabisit.

Siç ka treguar ai, menjëherë sapo mbërriti në Britani u dërgua nga autoritetet në një qendër emigrantësh për t’u zhvendosur më pas në një nga hotelet e caktuara nga qeveria për azilkërkuesit.

Ishte pikërisht aty ku ai u mor nga trafikantët shqiptarë dhe u zhvendos në shtëpitë e mbushura me kanabis në zonat rurale të Cranbrook dhe Hawkhurst në Kent.

Më pas u “dyllos” brenda pasi kishte detyrën e rëndësishme që të kujdesej për më shumë se 500 rrënjë kanabis, një drogë shumë e përdorur nga të rinjtë britanikë, por jo vetëm.

Në muajin dhjetor Sula u arrestua gjatë një operacioni policor dhe doli përpara gjykatës nën akuzat e trafikut dhe prodhimit të lëndëve narkotike, akuza të cilat ai i mohoi gjatë gjithë kohës.

Përfaqësuesi i tij ligjor, John FitzGerald tha se adoleshenti, i cili nuk kishte precedentë të mëparshëm penale, ishte viktimë e një grupi kriminal të organizuar që e kishte shfrytëzuar për një kohë të gjatë.

“Ai është nga një fshat shumë i vogël dhe i varfër në Shqipëri ku punonte gjithë natën në një furrë buke për 300 euro në muaj. Më pas djaloshi mori 4500 euro borxh nga një person i afërt për të udhëtuar ilegalisht drejt Britanisë, ku i ishte premtuar se do të gjente jetën e shumë ëndërruar”, – tha avokati.

Fitzgerald e mbylli mbrojtjen duke thënë se Sula ishte një i ri naiv që përfaqësonte në mënyrën më të mirë viktimën e skllavërisë moderne.

Nga arrestimi i tij, Sula ka qëndruar në paraburgim ndërsa avokati i tij i kërkoi gjykatës të ishte e mëshirshme.

Gjyqtari Douglas Marks Moore urdhëroi që Sula të vuante dënimin në një institucion për të rinjtë dhe më pas të dëbohej për në Shqipëri. 

Bashkë me Sulën u kap edhe një 16 vjeçar.Gjykatësi tha se ai nuk u deklarua i pafajshëm dhe do të përballet me një gjyq në gjykatë për të rinjtë në qershor.

shtepi bari britania e madhe

EMISIONET