"Narkoshteti"/The Sun: Si shqiptarët që dynden në Britani me gomone përfundojnë në kthetrat e bandave të drogës, bosët kthehen në atdhe me Maseratis

"Narkoshteti"/The Sun: Si shqiptarët që dynden në

Mijëra shqiptarë po vërshojnë drejt Britanisë së Madhe me gomone vetëm për të përfunduar në kthetrat e bandave të drogës, kanë paralajmëruar zyrtarë të lartë.

The Sun të dielën udhëtoi për në kryeqytetin e vendit, Tiranë, pasi një raport ushtarak i zbuluar  së fundmi  referonte se katër nga dhjetë emigrantë që kalonin Kanalin e La Manshit ilegalisht tani vijnë nga kombi ballkanik.

Shefat e lartë të policisë në qytet pretendojnë se shumica e atyre që largohen po e bëjnë këtë për arsye financiare, me krerët e krimit që kthehen në shtëpi me makina luksoze.

Ne pamë automjete të nivelit të lartë me targa të Mbretërisë së Bashkuar që qarkullonin.

"Narkoshteti"/The Sun: Si shqiptarët që dynden në"Narkoshteti"/The Sun: Si shqiptarët që dynden në"Narkoshteti"/The Sun: Si shqiptarët që dynden në"Narkoshteti"/The Sun: Si shqiptarët që dynden në

I pyetur për eksodin në Britani, Saimir Boshnjaku, drejtori i policisë së imigracionit, tha: “Disa njerëz duhet të largohen nga gjakmarrja ose kanë konflikt me bandat kriminale dhe ata kanë frikë për jetën e tyre. Por shumica janë emigrantë ekonomikë. Njerëzit që bëjnë para nga droga kthehen këtu duke ngarë Maseratis dhe Mercedes dhe blejnë një vilë të madhe në fshat. Të rinjtë e shohin këtë dhe kjo i bën ata të duan të bëjnë të njëjtën gjë.”

Rreth një në pesë të rinj kanë lënë kombin e Evropës Lindore në disa zona pasi janë joshur nga premtimet për pasurim të madh në Mbretërinë e Bashkuar.

Ambasadori i Shqipërisë në Britaninë e Madhe, Qirjako Qirko, vlerëson se janë 150,000 bashkatdhetarë të tij në Britani.

Kjo do të thotë se numri është më shumë se trefishuar që nga viti 2019, kur Zyra për Statistikat Kombëtare llogariti se ishin 47,000 këtu.

Por kostoja e kontrabandimit në Britani mund të jetë deri në 30,000 paund.

Të rinjtë shqiptarë që udhëtojnë drejt Britanisë së Madhe mund të përfundojnë në borxhe ndaj bandave të cilat më pas i detyrojnë të shpërndajnë kokainë ose të punojnë në fabrikat e kanabisit në shtëpi në qytetet britanike.

Burimet qeveritare këtu pranojnë se është krijuar një cikël toksik ku njerëzit më të varfër joshen në vese, ndërsa bosët e krimit bëjnë fitime të paprecedentë.

Disa madje po përfundojnë në burgjet e Mbretërisë së Bashkuar dhe hetimi ynë ka zbuluar se dëbimet do të dyfishohen këtë vit pasi zyrtarët britanikë po përpiqen të shtypin eksodin.

Dhe The Sun të dielën mundi të zbulojë se Home Office ka shpenzuar 1 milion paund për një stacion të ri policie në Aeroportin Ndërkombëtar të Rinasit në Tiranë këtë vit për të ndihmuar në përpunimin e të kthyerve.

Në vitin 2021, 497 shqiptarë u dëbuan nga Britania e Madhe.

Megjithatë, në gjashtë muajt e parë të këtij viti 443 janë kthyer, që do të thotë se shifra e vitit të kaluar ka të ngjarë të dyfishohet deri në dhjetor.

Shefi i imigracionit Saimir Boshnjaku tha: “E di që imigracioni i paligjshëm është një shqetësim i madh dhe mund t'ju siguroj se po bëjmë çmos për t'i dhënë fund. Kur një shtetas shqiptar deportohet nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar, ne i marrim në pyetje dhe kontrollojmë nëse kërkohet për ndonjë akuzë. Nëse janë, i dërgojmë në burg. Atyre që kanë emigruar ilegalisht u ndalohet udhëtimi duke i penguar ata të largohen nga vendi. Përpunimi i kaq shumë njerëzve nuk është i lehtë për ne, kështu që ne i jemi shumë mirënjohës qeverisë britanike për këtë stacion të ri policie."

"Narkoshteti"/The Sun: Si shqiptarët që dynden në

Lidhjet e Shqipërisë me Britaninë janë të dukshme në Tiranë, ku makinat luksoze me targa të Mbretërisë së Bashkuar mund të shihen duke qarkulluar  nëpër rrugët me pemë.

Të ashtuquajturat "vila londineze" të ndërtuara me para të bëra ilegalisht jashtë shtetit po shfaqen gjithashtu në qytete dhe fshatra të largëta të shkatërruara më parë nga varfëria.

"Ne po bëjmë çmos për t'i dhënë fund"

Përrallat e "djemve të Londrës" që pasurohen jashtë shtetit inkurajojnë të tjerët të bëjnë të njëjtin udhëtim të rrezikshëm.

Rreth 2 miliardë paund do të investohen në Shqipëri nëpërmjet huave të dhëna nga UK Export Finance, në një përpjekje për të përmirësuar mundësitë dhe për të bindur të rinjtë se kanë një të ardhme në vendin e tyre.

Por deputeti i opozitës, Ervin Salianji, i Partisë Demokratike, thotë se politikanët tanë po merren për budallenj.

Ai e krahason vendin e tij me shtetet narko të Amerikës Latine, ku korrupsioni është endemik dhe gangsterët që merren me kokainë sundojnë me një kontroll të hekurt.

"Narkoshteti"/The Sun: Si shqiptarët që dynden në

 “Nuk është befasi që kaq shumë njerëz po shpërngulen në Mbretërinë e Bashkuar pasi kjo ka vazhduar për një kohë të gjatë. Ajo që është befasuese është se sa pak po bën qeveria për këtë. Trafikimi i qenieve njerëzore është një problem i madh për Shqipërinë. Për shkak se kaq shumë njerëz po largohen, kjo po shkakton një fatkeqësi ekonomike. Ka qytete dhe fshatra të tëra ku nuk do të gjesh askënd nën moshën 40-vjeçare, sepse janë larguar të gjithë të rinjtë.

Një raport i OKB-së ka deklaruar se popullsia e Shqipërisë do të bjerë nga 2.8 milionë në një milionë në shekullin e ardhshëm dhe është e vështirë të imagjinohet ndikimi që do të ketë. Por përballja me kriminelët nuk duket të jetë prioritet për qeverinë. Në vend të kësaj, kryeministri Edi Rama po propozon një ‘amnisti fiskale’ që do t'u mundësonte shqiptarëve që jetojnë jashtë të kthejnë deri në dy milionë euro pa pyetje.Qeveria dëshiron t'i taksojë këto para me shtatë për qind, por është e qartë se një sistem i tillë do t'i lejojë kriminelët të pastrojnë paratë e tyre të pista".

Më shumë se 1500 shqiptarë ndodhen aktualisht në burgje në Angli dhe Uells, duke i bërë ata përqindjen më të lartë të shtetasve të huaj në paraburgim, sipas statistikave të qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar.

"Narkoshteti"/The Sun: Si shqiptarët që dynden në

"Masat e qeverisë po forcojnë kontrabandistët"

Shifrat e reja treguan se nga 2,863 emigrantë të transportuar nga nëntë banda nga 1 qershori deri më 12 korrik të këtij viti, 1,075 ose 37.5 përqind  ishin shqiptarë.

Pothuajse tre herë më shumë emigrantë që mbërrijnë në brigjet e Mbretërisë së Bashkuar nga Franca vijnë nga vendi paqësor ballkanik, ku nuk ka pasur luftë për më shumë se 25 vjet.

Vitin e kaluar 3000 foshnja lindën në Britani nga nëna shqiptare, sipas ONS, duke i bërë ata kombësinë e dhjetë më të zakonshme të lindjes, nga e 41-ta që ishte një dekadë më parë.

Zëdhënësi i qeverisë shqiptare Endri Fuga tha: “Është për të ardhur shumë keq që ka deputetë në Shqipëri që janë kaq të gatshëm të godasin ndërkombëtarisht vendin e tyre për përfitime të vogla politike. Por kjo është arsyeja pse ata nuk janë në gjendje të fitojnë dhe kanë kaluar nëntë vitet e fundit në opozitë. Si qeveri ne kemi punuar ngushtë me të gjitha institucionet përkatëse në Mbretërinë e Bashkuar dhe rezultatet kanë qenë gjithmonë më të mira kur ka pasur bashkëpunim të vërtetë dhe të sinqertë nga të dyja palët. "

Dhe organizatat bamirëse në Calais mbrëmë këmbëngulën se kishin "pak përvojë" në punën me shqiptarët, duke sugjeruar se numrat mund të ishin "një anomali".

Clare Moseley, themeluesja e Care4Calais, tha: “Nga kolegët në sektorin e bamirësisë që kanë lidhje më të ngushta me Shqipërinë, ne e kuptojmë se vendi mund të mos jetë në luftë, por kjo nuk do të thotë se është një vend i sigurt.  Ka çështje serioze të dhunës, detyrimit dhe trafikimit të njerëzve, përfshirë trafikimin e fëmijëve, dhe shifrat e fundit tregojnë një normë pranimi prej 55 përqind për refugjatët shqiptarë, kështu që çdo pretendim se ata janë të gjithë emigrantë ekonomikë mund të jetë i supozuar.”

Ajo shtoi: “Nëse ka pasur një ndryshim kohët e fundit, kjo është dëshmi e mëtejshme se politikat parandaluese të qeverisë nuk kanë asnjë ndikim dhe thjesht po forcojnë kontrabandistët. Realiteti është se qeveria ka mbyllur të gjitha rrugët zyrtare për refugjatët për të kërkuar azil në Mbretërinë e Bashkuar, duke i çuar njerëzit në duart e kontrabandistëve të qënieve njerëzore dhe duke shënuar një numër rekord të kalimeve me varka të vogla. Nëse ne u japim viza për kalim të sigurt, në bazë të shqyrtimit për një kërkesë të qëndrueshme për azil, të ngjashme me atë që bëjmë me ukrainasit, kjo do të thyente modelin e trafikantëve të njerëzve dhe do të shpëtonte jetë.”

"Nuk ia vlen të rrezikosh"

Shqiptarët rrezikojnë një udhëtim të rrezikshëm duke shpresuar për një jetë më të mirë në Britaninë e Madhe por nuk ka asnjë garanci për pasuri të shpejtë.

Saldatorit Klodjan Deda tani i vjen keq që u pagoi 3500 paund  kontrabandistëve  për kalimin me varkë të kanalit nga Franca në brigjet angleze në prill të vitit të kaluar.

Ai kaloi një vit duke jetuar në Londër, por zbuloi se 170 paund që fitonte çdo ditë nuk mjaftonin për të paguar faturat.

Ai u kthye në Shqipëri në qershor dhe tani po fiton 20 paund në ditë për të njëjtën punë.

 “Nëse dikush do të më pyeste nëse duhet të shkojë në Mbretërinë e Bashkuar do ti thosha se nuk ia vlen. Vetëm njerëzit që shkojnë atje për të shitur drogë ose për të punuar në shtëpitë e kanabisit bëjnë shumë para. Nëse punon shumë në një punë të zakonshme, fiton mjaftueshëm për të mbijetuar. Londra është aq e shtrenjtë sa që edhe pse po fiton pothuajse dhjetë herë më shumë sesa këtu, nuk ka shumë ndryshim. Më vjen shumë keq që shpenzova kaq shumë nga kursimet e mia për të shkuar në Britani.Doja të filloja një jetë të re atje dhe të kisha më shumë siguri dhe standard më të mirë jetese. Por udhëtimi ishte shumë i rrezikshëm dhe më mungonte familja ime dhe moti i mirë që kemi këtu. Jam shumë më i lumtur tani, edhe pse të gjithë miqtë e mi janë ende në Londër" thotë 27- vjeçari.

Pas mbërritjes në Calais, Klodjani kontaktoi me një grup të trafikut njerëzor dhe u fut në një varkë me 14 persona të tjerë për të udhëtuar gjatë natës së errët.

 “Ishte ftohtë dhe u lagëm shumë gjatë kalimit 12-orësh. Por kjo deri në mes të Kanalit.  Pjesa tjetër e udhëtimit ishte mirë. Policia nuk u përpoq të na ndalonte dhe ne nuk pamë shumë anije të mëdha. Pjesa më e frikshme ishte kur hipëm në varkë, pasi ishim të shqetësuar se trafikantët mund të na hidhnin në det. Nuk e di se ku zbritëm, por na mblodhën disa zyrtarë në plazh.Është shumë e zakonshme të udhëtosh në Angli tani, edhe pse është e rrezikshme, dhe unë njoh njerëz që pothuajse humbën këmbët e tyre nga hipotermia" tregon ai.

EMISIONET