Me një krah dhe një këmbë, kush është anëtari famëkeq i bandës shqiptare të hajdutëve që bënin kërdinë në Greqi

Me një krah dhe një këmbë, kush është

Policia greke ka goditur një grup kriminal shqiptar që ushtronte veprimtarinë që prej gushtit 2022.

Në një operacion të koordinuar dhe të gjerë policor, më 27 janar në Korinth dhe Atikë, u arrestuan katër anëtarë të bandës me origjinë shqiptare të moshës 26 deri në 44 vjeç, pasi kishin krijuar një organizatë kriminale që kryente vjedhje, pastrim parash, trafik droge dhe ndaj zyrtarëve gjyqësorë dhe të huaj.

Nga hetimet janë identifikuar të paktën 21 raste vjedhjesh të kryera nga organizata kriminale me një  përfitim financiar të paligjshëm prej të paktën 200 mijë eurosh në vetëm 5 muaj veprim.

Shqiptarët e kishin filluar aktivitetin e tyre kriminal të paktën nga gushti i vitit 2022.

Ata goditën në rajone të ndryshme të Greqisë si Arkadia, Korinthia, Argolis, Akaia, Aetoloakarnania, Focida, Evrytania, Preveza, Arta, Trikala dhe Karditsa.

Duke përdorur si kamuflazh një Mercedes luksoz I.X.  ata “çanin” territorin grek duke kërkuar objektivat e tyre të radhës.

Me një krah dhe një këmbë, kush është

Pika e dobët e tyre ishin bizhuteritë, metalet e çmuara, paratë cash dhe orët e shtrenjta Rolex.

Ata hynin në shtëpi përmes dritareve, dyerve të ballonit ose portës kryesore dhe merrnin gjëra me vlerë dhe para.

Më pas hipnin në mjetin luksoz me targa italiane dhe udhëtonin me shpejtësi në autostradë pa rënë në sy.

Anëtari drejtues i organizatës jetonte në një fshat të largët rural të Korinthit, konkretisht në Stimaga.

Me një krah dhe një këmbë, kush është

Një fshat me pak banorë, ku shqiptari kalonte pa u vënë re, larg autoriteteve të ndjekjes.

Dhe shoferi, i cili është gjithashtu një anëtar kyç i organizatës, është banor i Atikës dhe mbi të gjitha aspak i dyshuar për shkak të paaftësisë së tij të veçantë lëvizëse (me një krah dhe një këmbë).

Në vitin 2019, policia bëri publike detajet e anëtarëve të bandës së pamëshirshme që vrau biznesmenin Alexandros Stamatiadis gjatë një grabitjeje brenda shtëpisë së tij në Kifissia.

Mes tyre është edhe shoferi invalid, i përfshirë në vrasjen e biznesmenit Alexandros Stamatiadis në vitin 2018 në Kifisia.

Me një krah dhe një këmbë, kush është

Ai është një anëtar kyç i organizatës që kishte rolin e drejtuesit të mjetit luksoz por edhe të vëzhguesit  gjatë vjedhjeve.

Ai është anëtari me aftësi të kufizuara në lëvizje, i cili në vitet 2018-2019 i ishte bashkuar grupit të atëhershëm kriminal të grabitësve dhe ishte arratisur në Shqipëri pas vrasjes së biznesmenit Alexandros Stamatiadis për të humbur gjurmët.

Shoferi me aftësi të kufizuara (një krah, një këmbë) kishte si “mbulesë” perfekte problemin e lëvizjes së tij, gjë që e bëri atë të kalonte pa u vënë re si i dyshuar transportimin e mallrave të vjedhura, mjeteve të vjedhjes dhe anëtarëve të tjerë të organizatës kriminale drejt dhe nga viktimat e tyre të mundshme.

Në çdo bllok-kontroll nga organet e ndjekjes, atij iu bë një trajtim i veçantë, pasi imazhi i një personi me aftësi të kufizuara ishte “vitrinë” perfekte për aktivitetin e tyre kriminal.

Anëtari drejtues i organizatës ka një të kaluar të pasur kriminale dhe ka pushtuar autoritetet greke që nga viti 2011 e deri më sot, për pjesëmarrjen e tij në organizata kriminale për raste vjedhjesh të dalluara.

Me një krah dhe një këmbë, kush është

I konsideruar i rrezikshëm nga organet e ndjekjes, atij i është ndaluar hyrja në Greqi dhe ka ditur të depërtojë nëpër postblloqe të policisë.

Në fakt, ai ishte një nga hajdutët kryesorë, aktiviteti kriminal i të cilit u çmontua në Mykonos në vitin 2019 nga Nëndrejtoria e Ndjekjes së Krimeve Kundër Jetës së Sigurimit të Atikës.

Ishte ai që koordinonte vjedhjet, rekrutonte pjesën tjetër të organizatës me bashkatdhetarët e tij dhe ishte hajduti kryesor operacional.

Pjesa më e madhe e bizhuterive të vjedhura kaluan kufirin grek për në Shqipëri, duke e bërë të vështirë identifikimin nga policia greke.

Rasti i veprimit të tyre është tipik ku në një fshat të Arkadisë në tetor të vitit 2022 (Kandila), e moshuara doli ballë për ballë me banditin, anëtar i organizatës dhe në tentativë për t'u arratisur, ai e tërhoqi zvarrë dhe e hodhi në dysheme me forcë, duke e lënë atë të goditur dhe të pafuqishme, të zhveshur nga të gjitha bizhuteritë e saj.

Karakteristike është edhe grabitja e shtëpisë në gusht të vitit 2022, e ndodhur në Stemnica të Arkadisë, në shtëpinë e një biznesmeni, argjendar i njohur i zonës, ku plaçka e autorëve në bizhuteri, metale të çmuara dhe flori, kap vlerën e rreth 120 mijë eurove.

Me një krah dhe një këmbë, kush është

Tregues i nivelit të veprimtarisë dhe organizimit të tyre është dhe fakti se ata thuajse nuk përmendnin emrat e tyre normalë, ndërronin shpesh lidhjet dhe aparaturat telefonike, ndërsa ato që përdornin gjatë vjedhjeve dhe në jetën e tyre të përditshme deklaroheshin kryesisht në numra fantazmë.

Kalimi i shpeshtë i tyre i paligjshëm nga zona greke në Shqipëri dhe qëndrimi i tyre për disa ditë atje vështirësoi punën e policisë dhe hetimin.

Karakteristike ishin dhe bisedat mes anëtarëve kur po përfundonin vjedhjen:

ANËTAR 1: Shkoni përpara

ANËTAR 2: A

ANËTAR 1: Jam unë këtu poshtë, këtu afër.

ANËTAR 2: Ku je poshtë?

ANËTAR 1: Po zbres poshtë, jam këtu te dera

ANËTAR 2: Dilni jashtë

ANËTAR 1: "... dorezat...?"

ANËTAR 2: "Vëre në timon..e kuptove?.."

Nga kontrollet e kryera në Korinth dhe Atikë me asistencë të shërbimeve të tjera policore, u gjetën dhe u konfiskuan:

-Shuma monetare prej 13.000 euro

-Shumë ora, ari dhe bizhuteri

-Pajisje elektronike,

-Celularë dhe kartat sim,

-Shumë mjete për vjedhje

greqi banda shqiptare vjedhje

EMISIONET