Mbërrijnë në Shqipëri 67 860 doza të vaksinës Pfizer, Rama: Deri më tani 1 148 910 të vaksinuar

Mbërrijnë në Shqipëri 67 860 doza të vaksinës

Kanë mbërritur nga aeroporti i Rinasit 67,860 doza të vaksinës Pfizer mbrëmjen e sotme.

Lajmin e ka bërë me dije vetë kryeministri Rama në Facebook, ku shkruan se kjo sasi e vaksinave Pfizer u sigurua nga financimi i qeverisë shqiptare përmes instrumentit Covax.

Rama: 67,860 doza të vaksinës Pfizer sapo kanë mbërritur në Aeroportin “Nënë Tereza”, duke e çuar në 1,679,410 sasinë e vaksinave anticovid të mbërritura në vend. Kjo sasi e vaksinave Pfizer u sigurua nga financimi i qeverisë shqiptare përmes instrumentit Covax, nga kontrata direkte me kompaninë si dhe nga mbështetja e Bashkimit Evropian. Vijojmë çdo ditë pa u ndalur me vaksinimin masiv në të gjithë vendin. Deri tani janë kryer 1,148,910 vaksinime.

EMISIONET