Kapja e 8 pistoletave në Portin e Durrësit, "shpërthen" media britanike: Gangsterët shqiptarë po tentojnë të kontrabandojnë armë në Britani

“Gangsterët shqiptarë po tentojnë të kontrabandojnë armë në Britaninë e Madhe përmes një porti të Adriatikut, ku qeveria britanike është detyruar të forcojë sigurinë.”

Kapja e 8 pistoletave në Portin e Durrësit, "shpërthen"

Kështu e ka nisur faqen e parë prestigjozja britanike “The Telegraph”, duke i bërë jehonë ngjarjes së ndodhur para pak ditësh në Portin e Durrësit, ku një 34-vjeçar u arrestua pasi tentoi të kalonte armë kontrabandë drejt Britanisë së Madhe.

Më tej në lajm shpjegohet në mënyrë të detajuar operacioni në Portin e Durrësit, si edhe një histori rreth shqiptarëve në Britani dhe aktiviteve të tyre.

Artikulli analizon se si ky incident, ka detyruar Britaninë të forcojë sigurinë e saj kufijtare dhe kontrolluese për parandalimin e ngarjeve të tilla.

Artikulli i plotë i “The Telegraph”:

Gangsterët shqiptarë u përpoqën të kontrabandonin armë në një pengesë ushqimore në Britani

Gangsterët shqiptarë po tentojnë të kontrabandojnë armë në Britaninë e Madhe përmes një porti të Adriatikut, ku qeveria britanike është detyruar të forcojë sigurinë.

Policia gjeti tetë pistoleta Glock në gjendje të mirë me municion të fshehur në një furgon në portin e Durrësit në bregdetin shqiptar të hënën mbrëma.

Armët u zbuluan nga policia shqiptare duke përdorur një skaner përpara se furgoni Mercedes Benz të nisej me një traget për në Ankona në Itali. Furgoni kishte targa të Mbretërisë së Bashkuar dhe, sipas policisë, ishte rrugës për në Luton, Bedfordshire.

Shoferi është arrestuar dhe po merret në pyetje nga policia, por pretendon se nuk ka njohuri për armët. Thuhet se ai i tha policisë se thjesht i ishte thënë që t’ua dorëzonte pengesën ushqimore të afërmve britanikë të një shqiptari, të cilin nuk e kishte takuar kurrë më parë.

Durrësi, një port që po kalon një zgjerim të madh, u identifikua si një burim i mundshëm kontrabande nga Britania e Madhe dhe Shqipëria në vitin 2022, sipas emaileve të zbuluara të policisë.

Ata zbuluan se Forcat Kufitare planifikonin të dislokonin oficerë në Shqipëri për të ndihmuar në planet për zgjerimin e portit dhe për të këshilluar mbi masat e sigurisë që mund të merren për të luftuar imigracionin e paligjshëm dhe importin e kokainës në Evropë nga bandat e krimit të organizuar.

Roli i forcës do të përqendrohej në portet shqiptare të Durrësit dhe Porto Romanos për të “vlerësuar trafikun e kontejnerëve, Ro/Ro, pasagjerët, portet dhe sistemet e IT të zbatimit të ligjit, dhe aftësitë aktuale operacionale që ekzistojnë brenda portit”.

Policia tha se gangsterët shqiptarë kishin drejtuar pjesë të mëdha të tregut të kokainës në Britaninë e Madhe për dy dekadat e fundit, por vitet e fundit. Ata gjithashtu kishin zëvendësuar vietnamezët si furnizuesit më të mëdhenj të kanabisit të rritur në Mbretërinë e Bashkuar përmes “fermave” të fshehura në shtëpi dhe prona industriale.

Në vjeshtën e vitit 2022, Agjencia Kombëtare e Krimit paralajmëroi se një “numër i konsiderueshëm” shqiptarësh në Mbretërinë e Bashkuar kishin hyrë ilegalisht për të punuar në tregun “gri” ose për bandat e organizuara kriminale të drogës dhe po dërgonin “qindra milionë paund” para në dorë në vit. në shtëpi.

Shqiptarët përbënin rreth një të tretën e 45,000 emigrantëve që kaluan Kanalin me varka të vogla në vitin 2022.

Burime policore bëjnë me dije se drejtuesi i furgonit është një 34-vjeçar nga Tirana. Makina dhe telefoni i tij janë sekuestruar. Oficerët u lajmëruan nga skaneri përpara se nga kontrolli i automjetit të zbuloheshin tetë pistoletat Glock.

Një reporter lokal i krimit tha se shoferi i kishte thënë policisë “një person i panjohur për mua [erdhi] me një kuti duke thënë se kishte nevojë për t’ia dorëzuar një të afërmi në MB.

“Ai tha se brenda kutisë kishte ushqim për familjen e të afërmve të tij në Britaninë e Madhe. Në krye të asaj kutie janë shkruar dy numra celularë të personit të cilit do t’i dorëzohet kutia.”

Burimet e policisë shqiptare thanë: “Është thelbësore që të gjejmë personat e tjerë të përfshirë në këtë. Në këtë fazë, nga intervistimi ynë, shoferi mohoi të kishte dijeni për armët brenda automjetit të tij.”

Policia e shtetit të vendit tha: “Është një hetim në vazhdim që përfshin disa agjenci të zbatimit të ligjit. Për shkak të shqetësimeve të larta të këtij krimi, kjo çështje në Durrës tashmë do t’i kalojë prokurorëve vendorë për t’u hetuar nga prokurorët e posaçëm të SPAK në Tiranë.

Një komplot për të kontrabanduar tre pushkë sulmi AK-47 në Britani në një kuti korrierësh, u parandalua nga autoritetet shqiptare në vitin 2017. Stafi i sigurisë gjeti armët në seksionin e ngarkesave të aeroportit të Tiranës pak çaste përpara se të ngarkoheshin. Ata ishin të mbështjellë me peshqir dhe celofan brenda një kutie DHL e cila përmbante rroba dhe letra.

porti i durrësit media britanike pistoletat media britanike gangsterët shqiptar

EMISIONET