Greqia mbyll pikat kufitare prej dy ditësh, ja sa qytetarë kanë hyrë dhe dalë nga Kapshtica

Greqia mbyll pikat kufitare prej dy ditësh, ja sa qytetarë kanë

Që prej ditës së djeshme të gjitha pikat e kalimit kufitar me Greqinë kanë pezulluar punën për shkak të grevës nga sindikata e Doganave greke.

Gjatë ditës së djeshme lëvizjet e këmbësorëve në Kapshticë kanë qenë shumë të pakta sidomos në dalje të Greqisë ku përgjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 307 shtetas.

Një numër pak më i lartë është regjistruar në hyrje, ku përgjatë 24 orëve të fundit janë futur drejt vendit tonë 600 shtetas. Sipas policisë, kryesisht arsyet e udhëtimit të tyre kanë qenë kryesisht urgjencat shëndetësore.

Bllokimi do të vijojë deri ditën e nesërme, ndërsa përgjatë këtyre dy ditëve nuk është lejuar qarkullimi i të gjitha automjeteve./News24

EMISIONET