EMRAT/ Vrasësit e dënuar përjetë në burg mbanin kontakte me botën e krimit jashtë, izolohen në regjimin “41 bis”

Anterio Kaloshi dhe Aldo Hoxha, të dënuar me burgim të përjetshëm, janë futur në regjimin e posaçëm ’41 biss’.

Nga të dhënat që ka siguruar Shërbimi i Brendshëm i Burgjeve dhe nga verifikimet përkatëse të strukturave ligjzbatuese, janë ngritur dyshime se këta shtetas kanë pasur komunikime dhe mbajnë kontakte me subjekte të krimit jashtë qelisë.

Urdhri është ekzekutuar të martën nga Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve dhe me aprovimin e Ministrisë së Drejtësisë dhe Prokurorisë së Posaçme.

Anterio Kaloshi është dënuar përjetë për masakrën e Lushnjës në vitin 2017, ku përfshihet edhe Laert Haxhiu, teksa u ekzekutuan me armë Zamir Latifi e Jurgen Hoxha, si dhe u plagos Marius Xhepexhiu.

Kaloshi gjithashtu ka fshehur dhe strehuar Orges Bilbilin, tjetër i arrestuar si një nga autorët e ngjarjes.

Ndërsa Aldo Hoxha akuzohet për vrasjen e Fatbardha Tafës, gjatë tentativës për të grabitur një varëse floriri nga qafa, të cilën i riu e masakroi për vdekje me thikë.

Ngjarja ndodhi më 7 gusht 2012 pranë Fushës së Aviacionit në Tiranë, teksa mbeti e plagosur edhe kunata e viktimës.

EMRAT/ Vrasësit e dënuar përjetë në burg mbanin
Anterio Kaloshi dhe Aldo Hoxha

EMISIONET