Mes Kosovës dhe Serbisë mund të ketë normalizim ose konflikt, Lajçak: BE-ja po punon për të parën

Miroslav Lajçak ka nisur misionin e posaçëm për të gjetur pikën e përbashkët mes Kosovës dhe Serbisë. Pas takimit me Albin Kurtin ai kërkoi që palët të shkojnë drejt normalizimit të situatës dhe jo përkeqësimit. Me këtë mesazh ai tha se do ti drejtohet dhe Aleksandër Vuçiç e më tej për ti hapur rrugë uljes në tryezë të negociatorëve.

Mes Kosovës dhe Serbisë mund të ketë normalizim ose

Përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun, Miroslav Lajçak, ka diskutuar me kryeministrin Albin Kurti  mbi vijimin e dialogut me Serbinë.

Për mediat ai theksoi se procesi do të ecë përpara me uljen në tryezë të kryenegociatorëve, Besnik Bislimit e Petar Petkoviç.

“Erdha të diskutoj me kryeministrin Kurti dhe zëvendëskryeministrin Bislimi rrugën përpara drejt normalizimit pas takimit të 2 majit. Është e rëndësishme që ne kemi kuptuar qartë sekuenca e hapave dhe ne kishim një diskutim të rëndësishëm në të gjitha aspektet. Të njëjtin diskutim do ta kem nesër edhe në Beograd”, tha Lajçak.

Ai bëri të ditur se të hënën në Bruksel do të ketë takim me kryenegociatorët Besnik Bislimi dhe Petar Petkoviq.

“Pra, kjo është shumë e rëndësishme që ne të kemi qartësi se si të kemi një marrëveshje, ne kemi aneksin, kështu që duhet të kemi një kuptim të qartë të hapit 1 hapit 2 dhe hapit 3, kështu që ky ishte qëllimi që kishim siç thashë një diskutim shumë intensiv por shumë i rëndësishëm dhe i dobishëm me kryeministrin”, tha Lajçak.

Emisari i BE-së theksoi se sot pasdite do të vizitoj edhe veriun e Kosovës, sipas tij, për ta kuptuar dhe parë “vetë situatën atje” duke shpresuar se “do të ketë një zgjidhje politike për t’u fokusuar në normalizim dhe marrëveshje”.

“Ne mund të kemi ose normalizim, ose konflikt. Sigurisht se ne duam të fokusohemi plotësisht në normalizim, prandaj duam të shmangim çfarëdo përshkallëzimi, nuk është në interesin e askujt”, u shpreh Lajçak.

Në dy maj mes Albin Kurtit dhe Aleksandër Vuçiç u arrit marrëveshja për gjetjen e trupave të të vrarëve në vitin 1999.

Ndërsa sa i përket Asociacionit të komunave serbe është propozuar forma kroate e vetëmenaxhimit.

EMISIONET