Gjokutaj publikon shkrimin e “Boston Herald”: Gjyqi ndaj McGonigal duhet të zhvillohet në Tiranë. Sepse aty i ka bërë krimet

Gjokutaj publikon shkrimin e “Boston Herald”: Gjyqi ndaj McGonigal

Avokati i njohur Genc Gjokutaj ka sjellë në vëmendje të publikut shqiptar një shkrim tejet të ashpër mbi qëndrimin e SHBA-së ndaj hetimeve që po zhvillon ndaj ish-zyrtarit të Lartë të FBI të arrestuar dhe lidhjet e tij me politikën e lartë shqiptare.

Bëhet fjalë për një shkrim të botuar nga gazeta e madhe amerikane “Boston Herald”, e cila shkruan se gjyqi ndaj ish-shefit të kundërzbulimit të SHBA-së, Charles McGonigal duhet të zhvillohet në Tiranë. Kjo nisur nga fakti se krimet e McGonigal janë bërë në Tiranë, këtu janë dëshmitarët, viktimat dhe këtu është edhe ‘vendngjarja’.

Në analizën e tij gazetari Peter Lucas shkruan se një gjyq i hapur në Tiranë do t'i lejonte SHBA-së t'i tregonte aleatit të saj të vogël në NATO, dhe pjesës tjetër të botës, se si nuk ka dy sisteme drejtësie në Amerikë apo në Shqipëri.

Shkrimi i “BOSTON HERALD” me autor PETER LUCAS

PUBLIKUAR: 4 Mars 2023 në ora 6:20 | PËRDITËSUAR: 4 Mars 2023 në orën 8:41 të mëngjesit.

SHBA duhet të zhvillojë gjyqin e ish-agjentit të turpëruar të superzbulimit të FBI-së, Charles McGonigal, në Tiranë, Shqipëri, vendi i skemave të tij të supozuara të tronditjes.

Pse Shqipëria? Sepse aty janë të gjithë dëshmitarët, shumë prej të cilëve janë të ndaluar të hyjnë në Shtetet e Bashkuara - të shpallur persona non grata - bazuar në sanksione joekzistente ose të rreme.

Një gjyq i hapur në Tiranë do t'i lejonte SHBA-së t'i tregonte aleatit të saj të vogël në NATO - dhe pjesës tjetër të botës - se si nuk ka dy sisteme drejtësie në Amerikë apo në Shqipëri.

Edhe pse kjo do të ishte e vështirë për t'u shitur, ende mund të ketë disa njerëz që e besojnë atë.

Shqipëria është një vend ku McGonigal u pasurua pa ditur asgjë FBI-ja për sjelljen e tij mashtruese. Dhe kjo sjellje përfshinte çimentimin e një marrëdhënieje sekrete me kryeministrin socialist shqiptar Edi Rama.

Aktakuzat kundër McGonigal, për të cilat ai është deklaruar i pafajshëm, përfshijnë pranimin e 225,000 dollarëve cash nga një ish-oficer i inteligjencës shqiptare me lidhje me Ramën. Shpërblimi për shërbimet e supozuara të paligjshme të bëra erdhi nga rusët ose shqiptarët, por ndoshta të dyja. McGonigal punoi edhe anën ruse të rrugës.

Ndërsa Rama ka pranuar takimet me McGonigal, ai ka mohuar çdo keqbërje, por ka penguar përpjekjet për një hetim të brendshëm.

Kundërshtarët e tij politikë në Partinë Demokratike të qendrës së djathtë kanë akuzuar, megjithatë, se McGonigal ishte paguar për të stigmatizuar dhe shkatërruar kundërshtarin e Ramës, Sali Berisha, një ish-kryeministër, duke rekomanduar që ai të njolloset me sanksione për të penguar një rikthim politik.

Sekretari i Shtetit Antony Blinken në vitin 2021 e shpalli Berishën persona non grata për “akte korruptive” të paspecifikuara që dyshohet se kanë ndodhur kur Berisha ishte në pushtet tetë vjet më parë. Berisha planifikon të sfidojë Ramën në vitin 2025.

Interesante është edhe prania e afërt e miliarderit George Soros, aktiv prej kohësh në Shqipëri – dhe i sulmuar prej kohësh nga Berisha – i cili në emër të reformës po përpiqet të bëjë me sistemin shqiptar të drejtësisë penale atë që i ka bërë sistemit të drejtësisë penale në SHBA.

Berisha pohon se nëse dikush duhet shpallur persona non grata është George Soros.

Prindërit e Blinken, Vera dhe Donald Blinken, të cilët ndajnë interesat hungareze të Sorosit, kanë lidhje të ngushta me Sorosin dhe financuan Arkivat e Shoqërisë së Hapur të Soros, një universitet i Evropës Qendrore në Budapest, të cilin Soros e themeloi. Ndoshta Blinken po i bënte një nder mikut të babait. Soros është nga Hungaria.

Jo vetëm kaq, por edhe ambasadorja shqiptare Yuri Kim është hedhur në politikën shqiptare siç nuk e ka bërë asnjë ambasadore tjetër. Kim u përpoq të largonte Berishën nga Partia Demokratike, të cilën ai e themeloi fillimisht pas rënies së komunizmit në 1999.

Duke e dështuar këtë, si favor për Ramën, ajo u përpoq të bënte që Partia Demokratike të rrëzonte Berishën si deputet, edhe pse ai ishte zgjedhur në rregull. Ajo tha gjithashtu se Uashingtoni do të ndalonte të gjithë dialogun me Partinë Demokratike nëse Berisha rikthehej në krye të saj, gjë që bëri.

Berisha nuk është shenjtor. Jashtë Nënë Terezës nuk ka asnjë shenjt në Ballkan. Nuk ka shenjtorë as në FBI.

Por Berisha ishte dhe është një antikomunist i vendosur, i cili ishte lideri i parë i Partisë Demokratike pas përmbysjes së regjimit komunist. Ai shërbeu si president nga 1992 deri në 1997, dhe përsëri si kryeministër nga 2005 në 2013. Ai ishte gjithmonë pro-amerikan.

Nuk ka rëndësi kush e drejton Shqipërinë, për sa i përket SHBA-së. Kjo sepse pavarësisht se kush është në krye, Shqipëria ndjek politikën e jashtme të SHBA-së dhe ndihmon në sigurimin e vendeve për bazat ajrore ushtarake ose pranimin e refugjatëve afganë.

Pra, ajo që i mistifikon vëzhguesit ballkanikë është se përse Biden do të përzihej në politikën shqiptare dhe do t'i kthehej kundër Berishës 77-vjeçare. I mbetur vetëm, ai do të ishte në pension duke kujdesur kopshtin e tij. Tani, falë McGonigal dhe Blinken atij i është dhënë një jetë e re.

Nëse do të isha anëtar i Kongresit, apo persona non grata, do të doja të dija se çfarë bënë Blinken dhe McGonigal në Shqipëri. Historia mban erë.

Shënim: Autori i krimit Peter Lucas, është një reporter politik dhe kolumnist veteran i Massachusetts, ka shkruar tre libra mbi Shqipërinë duke përfshirë ‘OSS në Shqipërinë e Luftës së Dytë Botërore’.

agjenti i fbi fbi skandali gjyqi genc gjokutaj charles mcgonigal peter lucas boston herald edi rama skandali

EMISIONET