Partia Demokratike dhe Aleanca per Ndryshim depozituan në minutat e fundit të afatit kohor në KQZ listën me kandidatë për deputetë në zgjedhjet e 25 prillit.

Selia blu duket se blindon qarkun e Tiranës . I pari në listë është vetë Lulzim Basha teksa i pesti është ish kryetari dhe ish kryeministri Sali Berisha. Pjesë e listës janë dhe aleatët e demokratëve, Shpëtim Idrizi e Vangjel Dule, Mesila Doda dhe disa nga emrat më të spikatur të saj.

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi do të kryesojë listën e Elbasanit, ndërsa ish deputeti Ervin Salianji do të jetë i treti në qarkun e Korçës që kryesohet nga nënkryetari Edmond Spaho.

Në lista janë dhe kandidatët e partive aleate. Surpriza është renditja e dyta në Elbasan e Flutura Açkës dhe e Agron Gjekmarkajt.

Lexo edhe: Në pritje të listës, Berisha: Nuk ka dyshim se Basha do të votohet më shumë se unë

Lista e plotë e kandidatëve të PD u propozua nga Kryesia dhe u miratua edhe nga Këshilli Kombëtar:

Tirane
1- Lulzim Basha
2- Jorida Tabaku
3- Afred Rushaj
4- Albana Vokshi
5- Sali Berisha
6- Agron Shehaj
7- Fatmir Mediu (Aleat PR)
8- Grida Duma
9 – Shpetim Idrizi (Aleat PDIU)
10 – Belind Këlliçi
11- Vangjel Dule (Aleat PBDNJ)
12- Mesila Doda ( Aleat PDIU)
13- Dashamir Shehi (Aleat LZHK)
14- Flamur Noka
15- Orjola Pampuri
16 – Aldo Bumci
17 – Ivi Kaso
18- Oriela Nebijaj
19 Gent Strazimiri
20- Mirela Tabaku
21- Çlirim Gjata
22- Sali Shehu (Aleat FRD)
23 Gazmend Koduzi
24- Enkeleda Sallaku
25- Arben Tafaj
26- Dorjan Teliti
27-Arjana Çela
28- Artur Rroshi
29- Anduena Qefalia
30- Ylber Valteri (Aleat PSD)
31- Taulanda Jupi
32 – Petrit Doda (Aleat PLL)
33- Lediana Fratari
34 Korab Lita (Aleat BLD)
35- Rivelino Çuno
36- Asllan Dogjani
37- Mimoza Hajdarmataj
38- Dhimitër Muslia (Aleat PKD)
39- Bashkim Murati
40 – Juela Hamati
41- Avzi Ahmati
42 Ethem Aga

ELBASAN
1- Gazment Bardhi
2- Flutura Açka
3- Lefter Gostenja
4- Dashnor Sula
5- Eugen Isai
6- Zheni Gjergji
7- Luçiano Boçi
8- Qani Xhafa
9- Lumturi Hasa (Aleat PDIU)
10 – Durim Cekrezi
11- Fadil Merzheku
120 Gladiola Çala (Aleat LZHK
13 – Anila Bishqemi
14 -Ardian Zeneli
15 Mehdi Shehu
16 Erlind Gurra
17 Leonard Karaj (Aleat PAA)
18 – Sonila Daiu
19- Skënder Has (Aleat FRD)
20 – Megi Balliu
21 Ibrahim Sako

KUKËS
1 – Flamur Hoxha
2- Isuf Çelaj
3- Shyrete Koka
4- Admir Sinemati
5- Demush Kastrati
6- Vjollca Omuri
7- Festim Mazreku (Aleat PR)
8- Merita Brati ( Aleat (PAA)
9-Sokol Dida (Aleat BLD)

KORÇË
1- Edmond Spaho
2- Sorina Koti
3- Ervin Salianji
4- Bledion Nallbati
5- Salaudin Jakupllari
6- Marjeta Halili
7- Andrea Mano
8- Alfred Gega
9- Soela Myrtellari
10- Erion Haruni
11- Ilia Kadhena (Aleat PBDNJ)
12- Anila Hysenbegasi
13- Arben Kambo
14- Magdalena Hoxha
15- Nikollaq Doku
16- Landi Gushi
17- Kico Tane
18- Andrea Simaku (Aleat PBDNJ)

LEZHË
1- Mark Marku
2- Agron Gjekmarkaj
3- Lindita Metaliaj
4- Kastriot Piroli
5- Zef Gjoka
6- Roza Hilaj
7- Gjovalin Laska
8- Salvator Kaçaj
9 Elda Hoti
10- Albert Melyshi
11- Leonora Ndreu (Aleat PAA)
12- Elida Doda. (Aleat PLL)

DIBËR

1- Xhelal Mziu
2- Kreshnik Çollaku
3- Dhurata Çupi
4- Edmond Isaku
5- Luan Haka
6- Irini Shehu
7- Shaban Izvira
8- Denisa Vata (Aleat PLL)
9- Jeton Kaloshi

BERAT

1- Tomor Alizoti
2- Kasem Mahmumataj
3- Aferdita (Pushi) Gjini
4- Bujar Hoxhaj
5- Pellumb Nako
6- Alketa Mukavelati
7- Ardit Benja
8- Denis Saatçiu
9- Ermira Bullari Arizi
10- Muharrem Hoxhaj
11- Dhurata Gjoka (Aleat PAA)
12- Oltion Keri (Aleat PR)


GJIROKASTËR

1- Tirian Shehu
2- Roland Bejko
3- Entela Shehaj
4- Kosta Barka
5- Myzafer Elezi
6- Johana Qirollari
7- Bajram Hysa
8- Dritan Hodaj (Aleat PR)
9- Engjelina Basho

SHKODËR

1- Helidon Bushati
2- Emilja Koliqi
3- Ramadan Likaj
4- Greta Bardeli
5- Zef Hila
6- Lodovik Hasanaj
7- Bardh Spahia
8- Nard Ndoka
9- Izmira Ulqinaku
10- Aldo Gega
11- Arben Gjuraj
12- Helga Sallaku
13- Arben Lushaj (Aleat PR)
14- Ermira Cobaj
15- Zyhdi Rreshketa (Aleat PAA)
16- Fatlum Nurja (Aleat FRD)
17- Lindita Hyseni (Aleat BLD)
18- Ditmir Harusha (Aleat PR)

FIER

1- Enkeled Alibeaj
2- Eralda Tase (Bano)
3- Saimir Koreshi
4- Luan Baci
5- Nusret Abdullah
6- Ilda Dhori
7- Agron Kapllanaj
8- Eduart Sharka
9- Luljeta Sejko
10- Ferdinand Cobo
11- Shpëtim Axhami
12- Alketa Lugaj
13- Ndriçim Bali
14- Dilaver Kamberaj
15- Silva Hasa
16- Edmon Çepele
17- Elisabeta Rredhi
18- Jakup Beqiri
19- Ledio Kastrati
20- Eriselda Prishta
21- Roel Zoga
22- Leonard Feleqi
23 – Edi Nushi
24- Ledia Shehu

VLORË

1- Bujar Leskaj
2- Ina Zhupa
3- Fatjon Veizaj
4- Arbi Agalliu
5 Gëzim Ademaj
6- Nadire Mecorapaj
7- Jolio Dine
8- Julian Zoto
9- Nada Daullja
10- Lasko Nasti
11- Atird Hoxhaj
12 -Alta Azizi
13- Lorenc Danaj
14- Edmon Fetahu
15- Manjola Nikollo
16- Hysni Sharra
17- Ilir Gunbardhi
18- Afrovita Dhimojani

DURRËS

1-Edi Paloka
2- Agron Duka
3- Merita Bakiu
4-Oerd Bylykbashi
5- Ferdinant Xhaferaj
6- Andia Ulliri
7- Igli Cara
8- Rezart Tusha
9- Manjola Luku
10- Florian Tahiri
11- Agim Baci
12- Blerina Reçi
13- Selman Tema
14- Erzen Laçi
15- Resilda Kalia
16- Aulon Kalaja
17- Artion Bajramaj
18- Arjeta Keçi
19- Armand Brahimaj
20- Ivo Jorgoni
21- Edlira Devolli

18:55Listat e kandidatëve, Basha mbledh Këshillin Kombëtar në 22:00

Partia Demokratike duket se do të jetë partia e fundit politike që do të bëjë publike listën e kandidatëve për zgjedhjet e 25 Prillit.

Siç mëson Ora News, kryetari i demokratëve Lulzim Basha ka thirrur mbledhje të Këshillit Kombëtar të PD-së në ora 22:00.

Mesnata e sotme është edhe afati i fundit kur partitë politike mund të dorëzojnë listat me kandidatë në Komisionin Qëndror të Zgjedhjeve.

Lexo edhe: PD drejt mbylljes së listave, ja ku priten të garojnë Flutura Açka dhe Agron Gjekmarkaj