Njihuni me emrat më të preferuar për djemtë dhe vajzat, ja kush kryeson

Njihuni me emrat më të preferuar për djemtë dhe vajzat, ja

Edhe pse jemi vetëm në muajt e parë të 2023, emrat më të njohur të foshnjave tashmë kanë pësuar një ndryshim të madh, pasi Liam është tejkaluar si emri i preferuar i fëmijëve për djemtë për herë të parë që nga viti 2018.

BabyCenter, një burim dixhital prindërimi që ndihmon prindërit në pritje të eksplorojnë dhe zgjedhin emrat e foshnjave, lëshon çdo vit një listë të emrave më të njohur.

Megjithatë, gjatë gjithë vitit, faqja e internetit gjithashtu mban gjurmët e emrave më të njohur në kohë reale, me listën që ndryshon pasi prindërit ndajnë emrat që kanë zgjedhur për shtesat e tyre më të reja.

Sipas renditjes aktuale, Liam, i cili ka mbretëruar numrin një për djemtë që nga viti 2019, ka zbritur në vendin e tretë, ndërsa Oliver është ngjitur në vendin e dytë.

Sa i përket emrit më të njohur të vitit 2023 deri më tani, Noah, i cili u rendit në vendin e tretë në vitin 2022, është ngjitur në krye të listës së këtij viti për djem.

Lista e pesë të parëve për djemtë përmbyllet me Aiden dhe James, përkatësisht në vendin e katërt dhe të pestë, me dy emrat që zëvendësojnë Elijah dhe Mateo më parë të njohur.

Aiden, veçanërisht, ka parë një rritje të konsiderueshme në popullaritet, pasi emri u rendit i 15-ti vetëm disa muaj më parë.

Ngjarjet aktuale dhe kultura pop kanë luajtur gjithashtu një rol në tendencat e fundit të emrave, me Elon, për të cilin BabyCenter raportoi se ra me 450 pika në 2022, duke e bërë atë "një nga emrat më të shpejtë të foshnjave të vitit" të vitit, duke rifituar 400 pika për të zbritur në Vendi i 764-të në listën aktuale.

Emrat më të njohur për vajzat kanë pësuar gjithashtu një ndryshim të vogël pasi Luna fitoi katër vende nga viti i kaluar për t'u bërë emri i tretë më i popullarizuar i foshnjave të vitit 2023 deri më tani, e ndjekur nga afër nga Amelia dhe Aurora.

Sa i përket emrave numër një dhe numri dy më të popullarizuar të foshnjave për vajza, BabyCenter raporton se Olivia ka ruajtur vendin e saj në krye të listës për të tretin vit radhazi, ndërsa Emma ka mbajtur vendin e dytë.

Megjithatë, koha ka bërë që emrat e mëparshëm të njohur si Sophia, e cila ishte emri më i popullarizuar për 11 vjet me radhë, kanë rënë në vendi e 11-të.

Njihuni me emrat më të preferuar për djemtë dhe vajzat, ja

EMISIONET