Zgjedhjet në Turqi: Mbështetësit e Erdoganit festojnë brenda Hagia Sophia

Zgjedhjet në Turqi: Mbështetësit e Erdoganit festojnë brenda

Qindra mbështetës të Rexhep Tajip Erdogan u mblodhën brenda Hagia Sophia  të dielën mbrëma (28/5) për të festuar fitoren e tij në zgjedhje, duke brohoritur slogane të tilla si "Zoti është i madh", sipas Sabah të Turqisë.

Në fakt, sfida është gati të zyrtarizohet pasi stafi elektoral i Tayyip Erdogan ka planifikuar për të hënën në mëngjes (29/5) vizitën e tij në Hagia Sophia, e cila tani funksionon edhe si xhami, për të falur namazin. Eventi pritet të kombinohet edhe me një festë të madhe nga ana e mbështetësve të tij.

Sipas 99,3% të votave të numëruara, Erdogan mori 52,09% dhe Kilicdaroglu 47,91%. Kemal Kilicdaroglu mbizotëroi në Stamboll, Izmir, Edrene, bregdetin turk dhe Turqinë lindore.

Edhe pse sot në Stamboll ishte një ditë me shi, mbështetësit e Erdoganit dolën në rrugë për të festuar me flamuj dhe këngë, një humor që mbizotëroi gjatë gjithë fushatës zgjedhore.

Vetë Erdogan në daljen e tij të parë pas rezultatit zgjedhor u shfaq para mbështetësve të tij me një këngë.

“Sot është një ditë e madhe. Me respekt të rezultatit zgjedhor dhe mes dy festave fetare, ne festuam një ditë demokracie për të ardhmen e popullit dhe të fëmijëve tanë. Ne do të jemi të denjë për besimin tuaj. Ne i përkasim Turqisë dhe Turqia na përket neve. Fituesi i vetëm është Turqia. Dhe më 14 maj dhe 28 maj fituesi ishte populli ynë”, tha Erdogan dhe falënderoi të gjithë ata që morën pjesë në fushatën zgjedhore.

EMISIONET