Ushtarët amerikanë në Korenë e Jugut kapen duke kontrabanduar drogë

Ushtarët amerikanë në Korenë e Jugut kapen duke

Ushtarët amerikanë në Korenë e Jugut u kapën duke kontrabanduar drogë nga Shtetet e Bashkuara përmes postës ushtarake, njoftuan mediat lokale duke cituar policinë.

Policia në Pyeongtaek, rreth 60 km në jug të kryeqytetit Seul, ku ndodhet selia e Forcave Amerikane të Koresë (USFK) prej 28,500 trupash, kapi 17 anëtarë të shërbimit amerikan, katër koreano-jugorë dhe një filipinas.

Mes tyre, 33-vjeçarja filipinase dhe një 27-vjeçare nga Koreja e Jugut u ndaluan dhe u transferuan në prokurori për ngritjen e aktakuzës.

17 ushtarët amerikanë dhe tre koreano-jugorë u raportuan në prokurori për aktakuzë pa paraburgim.

Një pjesëtar i shërbimit amerikan 24-vjeçar u akuzua se kishte kontrabanduar ilegalisht 350 ml kanabis sintetik përmes postës së USFK-së midis shkurtit të vitit të kaluar dhe majit të këtij viti, ndërsa pinte duhan, shiste dhe ua shpërndante ushtarëve të USFK-së dhe njerëzve të tjerë.

Droga e kontrabanduar si kanabis sintetik i lëngshëm në enë plastike është e vështirë të dallohet nga cigaret elektronike të lëngshme.

Droga e kontrabanduar u ishte shitur kryesisht ushtarëve amerikanë në Pyeongtaek dhe Dongducheon, rreth 40 km në veri të Seulit, përmes grave të ndaluara dhe pesë personave të tjerë.

Policia vendase kishte konfiskuar 12,850 dollarë amerikanë të ardhura nga shitja e drogës, 80 ml kanabis sintetik dhe materiale të tjera, duke planifikuar vazhdimin e hetimeve për rrugët e kontrabandës.

EMISIONET