U vranë tre turistë spanjollë, Shteti Islamik merr përgjegjësinë për sulmin në Afganistan

U vranë tre turistë spanjollë, Shteti Islamik merr

Shteti Islamik mori përgjegjësinë të dielën për një sulm nga persona të armatosur ndaj turistëve në provincën qendrore Bamiyan të Afganistanit, tha grupi në kanalin e tij Telegram.

Tre turistë spanjollë u vranë dhe një tjetër u plagos në sulm, tha të premten ministria e Jashtme e Spanjës.

Zëdhënësi i ministrisë së Brendshme të Talibanëve, Abdul Mateen Qaniee, katër persona janë arrestuar për sulmin. Përveç tre turistëve të huaj, në sulm u vra edhe një shtetas afgan.

Katër të huaj dhe tre afganë u plagosën gjithashtu, shtoi ai.

Mali Bamiyan është shtëpia e një vendi të trashëgimisë botërore të UNESCO-s dhe mbetjet e dy statujave gjigante të Budës që u hodhën në erë nga talebanët gjatë sundimit të tyre të mëparshëm në 2001.

Që kur pushtuan Afganistanin në vitin 2021, talebanët janë zotuar të rivendosin sigurinë dhe të inkurajojnë një numër të vogël, por në rritje të turistëve, që të kthehen në vend.

Ata kanë shitur bileta për të parë vendin e statujave të shkatërruara të Budës.

EMISIONET