Shkatërrohet grupi kriminal shqiptar në Belgjikë, sekuestrohen kokainë, armë, 60 mijë euro dhe 13 makina luksoze

Shkatërrohet grupi kriminal shqiptar në Belgjikë, sekuestrohen

Pas një hetimi prej më shumë se një viti, policia belge ka zbarkuar në një restorant, Antwerp Grill, në Jan Welterslaan, pas informacioneve se në ambientet e të cilit po zhvilloheshin aktivitete kriminale.

Mediat belge shkruajnë se ky restorant, me pronarë shqiptar, shërbente për shitje dhe konsum të kokainës, ndërsa thuhet se frekuentohej kryesisht nga shqiptarë, të lidhur me aktivitetin kriminal.

Menaxheri i lokalit, i identifikuar si Labinot L., dhe shoqëruesit e tij u bënë objekt i një hetimi të madh nga detektivi lokal i zonës së policisë së Antwerp. Kjo tregoi se grupi në këtë restorant drejtohej nga Ramiz B., i cili gjithashtu mbante kontakte të ngushta me José AM, një spanjoll nga Sint-Gillis-waas.

AM është i dyshuari kryesor në dosje.

Ai kishte rrjetin e tij të bashkëpunëtorëve, duke përfshirë disa anëtarë të familjes, dhe përdorte punëtorë të korruptuar të portit për të importuar dhe nxjerrë drogë përmes portit të Antwerp-it,” tha prokurori.

Përveç kontrabandës së drogës, organizata ishte përfshirë edhe në pastrim parash, duke përfshirë blerjen dhe shitjen e makinave luksoze. Përveç kësaj, ka edhe përdorimin e pasaportave false dhe patenta.

Hetimi i çoi hetuesit në Spanjë, ku të afërmit e të dyshuarit kryesor José AM merrnin pjesë në aktivitetet e tij kriminale dhe të pastrimit të parave. ‘Pepe’ organizoi importin e hashashit në Belgjikë. Një ngarkesë u transportua me kamionë të paktën dy herë, por ngarkesë e dytë (prej 20 kilogramësh) u kap në Francë në tetor.

Të mërkurën në mëngjes, kontrollet e shtëpive pasuan në më shumë se tridhjetë adresa në Deurne, Berchem, Sint-Gillis-waas, Bruges, Elsene dhe Mechelen.

“Tridhjetë të dyshuar u arrestuan në vendin tonë”, thotë Aerts. Ata janë marrë në pyetje gjatë së mërkurës, por gjyqtari hetues ende nuk ka vendosur nëse do t’i ndalojë.

Në Spanjë, policia ka kryer shtatë kontrolle në shtëpi të të afërmve të të dyshuarit kryesor, si dhe është kontrolluar një kantier ndërtimi ku janë pastruar paratë e krimit.

Armët, një jelek antiplumb, hashash dhe thasë me kokainë u gjetën në një garazh në Dordrechtlaan në Deurne.

Në total u sekuestruan katër armë zjarri, silenciatorë, municione, 60 mijë euro cash dhe mbi 8 kg drogë. Policia sekuestroi gjithashtu disa ora luksoze dhe trembëdhjetë makina.

EMISIONET