Shefi i NATO-s zotohet të vazhdojë mbështetjen ushtarake për Ukrainën

Shefi i NATO-s zotohet të vazhdojë mbështetjen ushtarake për

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, premtoi se do të vazhdojë mbështetjen ushtarake për Ukrainën në luftën e saj kundër Rusisë.

“Kam besim se Amerika e Veriut dhe Evropa, së bashku, do të vazhdojnë të mbështesin Ukrainën. Që nga lufta, aleatët kanë ofruar mbështetje të paprecedentë, duke përfshirë sisteme të avancuara të mbrojtjes ajrore, tanke beteje, F16, raketa lundrimi…,” tha Stoltenberg në një konferencë me ministrin gjerman të mbrojtjes Boris Pistorius në Berlin.

“Duhet të mbani mend dhe të kuptoni, nëse presidenti Putin fiton në Ukrainë, është një tragjedi për ukrainasit, por është gjithashtu e rrezikshme për ne, sepse atëherë mesazhi për Presidentin Putin dhe të gjithë ‘udhëheqësit autoritarë’ do të jetë kur ata përdorin forcën ushtarake. kur shkelin ligjin ndërkombëtar, kur pushtojnë një vend tjetër, marrin atë që duan dhe kjo na bën më të pambrojtur”, shtoi ai.

Stoltenberg përsëriti se është në “interesin tonë” të vazhdojmë mbështetjen ushtarake për Ukrainën.

Të enjten, Stoltenberg u bëri thirrje aleatëve që të mos heqin dorë nga mbështetja e tyre ushtarake për Ukrainën në luftën kundër Rusisë.

“Ne duhet të vazhdojmë t’u japim ukrainasve armët që u nevojiten për të qëndruar të fortë në fushën e betejës, në mënyrë që ata të mund të jenë të fortë nesër në tryezën e negociatave,” tha ai përpara një takimi me kancelarin Olaf Scholz në Berlin.

Stoltenberg vlerësoi kontributin e Gjermanisë si mbështetësi i dytë më i madh i Ukrainës pas SHBA-së.

Stoltenberg po i referohej në mënyrë specifike mbërritjes së mjeteve luftarake të këmbësorisë, tankeve të betejës dhe sistemeve kundërajrore. “Këto kontribute ndihmojnë Ukrainën të mbrojë lirinë e saj. Dhe ato ndihmojnë për të mbajtur Evropën të sigurt,” shtoi ai.

EMISIONET