Xi Jinping do të takohet me Biden javën e ardhshme në SHBA

Xi Jinping do të takohet me Biden javën e ardhshme në SHBA

Presidenti i SHBA Joe Biden dhe homologu i tij kinez Xi Jinping do të takohen javën e ardhshme, tha Shtëpia e Bardhë.

Sekretarja e shtypit Karine Jean-Pierre tha në një deklaratë se takimi do të zhvillohet më 15 nëntor në San Francisko .

“Udhëheqësit do të diskutojnë çështjet në marrëdhëniet dypalëshe SHBA-PRC (Republika Popullore e Kinës), rëndësinë e vazhdueshme të mbajtjes së linjave të hapura të komunikimit dhe një sërë çështjesh rajonale dhe globale,” tha ajo.

Xi do të vizitojë SHBA në 14-17 nëntor për të marrë pjesë në samitin e 30-të të Bashkëpunimit Ekonomik Azi-Paqësor.

“Duke u bazuar në takimin e tyre të fundit në nëntor 2022 në Bali, Indonezi, udhëheqësit do të diskutojnë gjithashtu se si Shtetet e Bashkuara dhe PRC mund të vazhdojnë të menaxhojnë me përgjegjësi konkurrencën dhe të punojnë së bashku aty ku përputhen interesat tona, veçanërisht në sfidat transnacionale që prekin komunitetin ndërkombëtar“, tha Jean-Pierre.

EMISIONET