OKB-ja bën thirrje për hetim mbi përdorimin e “armëve me ndikim të lartë” nga Izraeli në Gaza

OKB-ja bën thirrje për hetim mbi përdorimin e “armëve

Komisioneri i Lartë i OKB-së për të Drejtat e Njeriut Volker Turk bëri thirrje për një hetim mbi përdorimin e “armëve shpërthyese me ndikim të lartë” në Rripin e Gazës. Duke iu drejtuar një konference për shtyp në kryeqytetin e Jordanisë, Aman, Turk tha se këto armë po shkaktonin shkatërrim pa dallim në Gaza. Turk nuk specifikoi se për çfarë arme i referohej.

“Bombardimi i gjerë izraelit i Gazës, duke përfshirë përdorimin e armëve shpërthyese me ndikim të lartë në zonat me popullsi të dendur… ka qartë një ndikim shkatërrues humanitar dhe të të drejtave të njeriut,” u tha ai gazetarëve.

“Sulmet duhet të hetohen… Ne kemi shqetësime shumë serioze se këto janë sulme joproporcionale në shkelje të ligjit ndërkombëtar humanitar,” shtoi zyrtari i lartë i OKB-së.

Duke reaguar ndaj komenteve të tij, misioni i përhershëm i Izraelit në OKB në Gjenevë tha: “Izraeli respekton ligjin ndërkombëtar humanitar në çdo kohë. Terroristët jo.”

Misioni shtoi se Hamasi u ngul në zona me popullsi të dendur dhe po i pengonte civilët të largoheshin.

Konflikti mes Izraelit dhe Hamasit ka më shumë se një muaj që vazhdon dhe mijëra njerëz janë vrarë nga të dyja anët e konfliktit. Turk u tha gjithashtu gazetarëve se çdo përdorim nga grupet e armatosura palestineze të civilëve dhe objekteve civile për t’u mbrojtur nga sulmi ishte në kundërshtim me ligjet e luftës.

“Por një sjellje e tillë nga grupet e armatosura palestineze nuk e liron Izraelin nga detyrimi i tij për të siguruar që civilët të kursehen,” shtoi ai.

Turk tha gjithashtu se Izraeli duhet të marrë masa të menjëhershme për të mbrojtur palestinezët në Bregun Perëndimor të pushtuar, ku dhuna po përshkallëzohet midis palestinezëve dhe ushtarëve dhe kolonëve izraelitë.

Të premten, ministria e shëndetësisë në Gaza tha se 11,078 njerëz janë vrarë në enklavën palestineze që nga 7 tetori. Në një deklaratë, ministria tha se numri i të vdekurve përfshin 4,506 fëmijë dhe rreth 28,000 njerëz janë plagosur në konflikt.

Në zhvillime të tjera mbi konfliktin, Shoqëria Palestineze e Gjysmëhënës së Kuqe tha se snajperët izraelitë po qëllonin në spitalin Al-Quds të Gazës, duke raportuar të paktën një të vdekur dhe 20 të plagosur.

“Përleshje të ashpra tani dhe snajperë pushtues (izraelitë) që gjuanin në spitalin Al-Quds, viktima në mesin e të zhvendosurve” palestinezë që strehohen në objekt, tha shoqëria në një deklaratë.

EMISIONET