Presidenti palestinez i kërkon OKB-së të ndërhyjë kundër “agresionit izraelit” në Gaza

Presidenti palestinez i kërkon OKB-së të ndërhyjë

Presidenti palestinez Mahmoud Abbas u bëri thirrje Kombeve të Bashkuara që të ndërmarrin veprime të menjëhershme kundër “agresionit të vazhdueshëm izraelit” ndaj palestinezëve.

Abbas i bëri komentet në një telefonatë me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së, António Guterres, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve WAFA, shkruajnë mediat e huaja.

Abbas i bëri thirrje OKB-së që “të ndërhyjë menjëherë për të ndaluar agresionin e vazhdueshëm izraelit kundër popullit palestinez, veçanërisht në Rripin e Gazës”, raportoi WAFA të hënën.

Veç kësaj, presidenti palestinez theksoi nevojën urgjente për ndihmë mjekësore dhe ndihma në Gaza, duke tërhequr vëmendjen ndaj krizës humanitare të afërt.

Ai i kërkoi OKB-së të “mbajë përgjegjësitë e saj siç njihen nga legjitimiteti ndërkombëtar dhe të sigurojë mbrojtje për popullin palestinez”.

Në përgjigje të shqetësimeve të Abasit, Guterres pranoi përpjekjet e vazhdueshme të OKB-së për të ofruar ndihmë urgjente humanitare për banorët e Gazës.

Ai tha gjithashtu se OKB-ja po punon me palët e interesuara ndërkombëtare për të frenuar përshkallëzimin aktual, raportoi WAFA.

AP u krijua në Bregun Perëndimor të pushtuar nga Izraeli në 1993 përmes Marrëveshjes së Oslos, një pakt paqeje midis Izraelit dhe Organizatës për Çlirimin e Palestinës (PLO).

Ai përcaktoi që PLO të heqë dorë nga rezistenca e armatosur kundër Izraelit në këmbim të premtimeve për një shtet të pavarur palestinez përkrah Izraelit.

EMISIONET