Gruaja izraelite rrëfen arratisjen e jetës nga sulmi vdekjeprurës në Gaza: Ata shkatërruan gjithçka, më vranë shoqen

Gruaja izraelite rrëfen arratisjen e jetës nga sulmi vdekjeprurës

Një grua izraelite që i mbijetoi një sulmi vdekjeprurës të Hamasit të hënën rrëfeu se si militantët islamikë sulmuan shtëpinë e saj, duke e zënë rob atë dhe të tjerët dhe duke vrarë shoqen e saj.

Avital Alajem i tha Anderson Cooper të CNN se ajo dhe fqinji i saj, Hayim Katsman, u fshehën në një dollap të shtunën kur rreth tetë militantë të Hamasit bombarduan derën dhe filluan të qëllonin, duke vrarë Katsman.

Alajem tha se ajo u tërhoq zvarrë nga militantët së bashku me dy fëmijët e vegjël të mikes së saj – Negev, 4 vjeç dhe foshnjën Eshel, vetëm 4 muajshe – dhe u detyrua të ecte drejt Gazës pasi lagjja e saj u dogj.

“Ata dogjën gjithçka që mundën, makinat, gjithçka. Gjithçka është e shkatërruar,” tha ajo. “Vazhdova të thoja me vete se ndoshta disa gra atje do të kujdesen për ne dhe ndoshta do të jenë pak humane me ne”.

Alajem tha se për arsye që ajo nuk i kupton, militantët e liruan atë dhe dy fëmijët pasi kaluan në Gaza.

“Nuk e di pse ata shpëtuan jetën e fëmijëve dhe jetën time. Thjesht më thanë të shkoja. Dhe pastaj filluam të ktheheshim,” tha ajo.

“Pashë tanke dhe dëgjova shumë bomba. Ata bërtisnin, ulërinin. Ne thjesht vazhduam të ecnim përpara”.

Negev, këmba e të cilit u plagos nga prerjet, iu desh të zvarritej rrugës për në shtëpi, tha ajo. Alajem mundi t’i kthente të sigurt dy fëmijët te babai i tyre, por nëna e tyre, Adi Kaaplon, është ende e zhdukur, tha ajo.

EMISIONET