VIDEO/ Peshkaqeni sulmon për vdekje turistin, tmerrohen pushuesit

VIDEO/ Peshkaqeni sulmon për vdekje turistin, tmerrohen pushuesit

Një turist australian është vrarë nga një peshkaqen para pushuesve të tmerruar në territorin francez të Paqësorit të Kaledonisë së Re.

59-vjeçari po notonte rreth 150 metra nga bregu në një plazh popullor në Nouméa kur u sulmua të dielën, thonë autoritetet.

Ai është kafshuar disa herë, duke pësuar plagë të mëdha në këmbë dhe në krahë dhe ka ndërruar jetë në vendngjarje.

Ky është sulmi i tretë i peshkaqenëve pranë plazhit Chateau-Royal në tre javë.

Dy persona që lundronin aty pranë e kthyen burrin në plazh, ku shërbimet e urgjencës u përpoqën ta ringjallën.

Shumë njerëz ishin në ujë në atë kohë dhe ishin dëshmitarë të sulmit, kanë raportuar mediat lokale.

Autoritetet kanë mbyllur shumicën e plazheve në zonë dhe kanë urdhëruar kapjen e peshkaqenëve në ujërat e afërta.

Një notar 49-vjeçar u plagos rëndë nga një peshkaqen në zonë më 29 janar dhe një sërfist u sulmua gjithashtu disa ditë më vonë.

Kaledonia e Re, e cila shtrihet në jug të Vanuatu, është rreth 1200 km (750 milje) në lindje të Australisë.

Megjithëse është shtëpia e vetëm 270,000 njerëzve, ajo renditet e 13-ta në botë për numrin e përgjithshëm të sulmeve të peshkaqenëve, sipas Muzeut të Historisë Natyrore të Floridës, i cili ka mbajtur një numër në të gjithë globin që nga viti 1958.

EMISIONET