Një tjetër anije fundoset në brigjet e Tunizisë, 34 emigrantë të zhdukur

Një tjetër anije fundoset në brigjet e Tunizisë, 34

Një tjetër mbytje e emigrantëve në Mesdhe.

Tridhjetë e katër refugjatë nga vendet e Afrikës sub-Sahariane janë të zhdukur pasi anija me të cilën po udhëtonin u fundos pranë Tunizisë.

Kështu ka bërë të ditur një zëdhënës i gjykatës së Sfax-it, nga brigjet e së cilës emigrantët ishin nisur drejt Italisë.

Në varkë ishin 38 persona, katër u shpëtuan.

Siç raportohet nga Alarm Phone, emigrantët raportuan se ishin rrahur nga roja bregdetare tuniziane, e cila gjithashtu hoqi motorin nga varka.

Në Lampedusa në pak orë u regjistruan njëzet ulje të mbi nëntëqind të mbyturve, ndërsa roja bregdetare ka kryer operacione shpëtimi në zonën e Sarit, gjithashtu në detin Jon dhe në Geo Barents.

Një mijë emigrantë mbërritën në Itali me varka, të shpëtuar nga autoritetet italiane ose nga OJQ-të brenda gjysmë dite.

Tani rruga për pothuajse të gjithë është ajo e Tunizisë, e cila ka rënë në një situatë të rëndë ekonomike dhe tension politik.

Frika e Bashkimit Evropian dhe e qeverisë italiane janë të përqendruara në Tunizi, gati për të rritur përpjekjet për të nxitur një kthim në stabilitet të shtetit të Afrikës së Veriut për të ndaluar rritjen marramendëse të flukseve migratore.

Pothuajse të gjitha varkat që mbërrinin në ishullin sicilian u nisën nga porti Sfax dhe të gjitha thonë se kanë paguar tre mijë dinarë tunizianë për udhëtimin.

Emigrantët, shumë prej të cilëve janë gra dhe të mitur, janë me origjinë nga Kongoja, Kameruni, Nigeria, Bregu i Fildishtë dhe Guinea, Sierra Leone, Siria, Tunizia, Maroku dhe Burkina Faso.

EMISIONET