Çmenduri në SHBA, burri vret ish-gruan dhe pesë të tjerë në Misisipi

Çmenduri në SHBA, burri vret ish-gruan dhe pesë të

Një burrë i armatosur me tre armë qëlloi për vdekje ish-gruan e tij dhe pesë persona të tjerë në një qytet të vogël rural në shtetin amerikan të Mississippi, thotë policia.

Viktimat u qëlluan në disa vende, duke përfshirë një dyqan dhe dy shtëpi, në Arkabutla, një komunitet me më pak se 300 njerëz.

Policia ka akuzuar një vendas 52-vjeçar Richard Dale Crum, për vrasje të shkallës së parë dhe e ka mbajtur në burgun e qarkut. Ende nuk është identifikuar motivi i sulmit të tij.

I dyshuari besohet se ka vepruar i vetëm, tha guvernatori i Mississippi, Tate Reeves.

Çmenduri në SHBA, burri vret ish-gruan dhe pesë të

Sulmi filloi kur personi i armatosur hyri në një dyqan karburanti rreth orës 11:00 me orën lokale (17:00 GMT) dhe qëlloi një burrë me të cilin nuk kishte asnjë lidhje të dukshme, tha Sherifi Brad Lance.

Më pas ai shkoi në një shtëpi aty pranë ku qëlloi për vdekje ish-gruan e tij dhe, sipas CNN, e goditi, por nuk e vrau të fejuarin e saj.

Hetuesit thonë se personi i armatosur më pas shkoi me makinë në një shtëpi pranë rezidencës së tij dhe qëlloi për vdekje një burrë që mund të ketë qenë njerku i tij, si dhe një grua pa emër, raporton New York Times.

Më pas ai qëlloi dy persona, një brenda një makine dhe një në rrugë, jo shumë larg shtëpisë së tij. Dy viktimat e fundit duket se kanë qenë punëtorë ndërtimi në një punë në vend, sipas Sheriff Lance.

Policia e pa të dyshuarin brenda një automjeti që përputhej me përshkrimet e dëshmitarëve dhe e kapën pranë shtëpisë së tij pas një ndjekjeje të shkurtër me makinë.

“Ne nuk kemi shumë krime të dhunshme këtu. Kjo është tronditëse,” tha Sherif Lance. “Nuk e kisha parë as në ëndërr se do të merreshim me diçka të tillë këtu”.

Ai tha se i dyshuari kishte në posedim një armë gjahu dhe dy pistoleta.

Një shkollë fillore dhe e mesme në Coldwater aty pranë u mbyllën gjatë incidentit, i cili u shpalos 45 milje (72 km) në jug të Memphis, në Tenesin fqinj.

Ethan Cash, një 19-vjeçar, banor i zonës, tha për WREG-TV se ai kishte parë të dyshuarin që përdorte armë.

Cash tha se ai kontrolloi gjithashtu pulsin e viktimës që vdiq brenda automjetit të tij dhe tërhoqi pistoletën e tij mbi një të plagosur aty pranë, i cili rezultoi se ishte vëllai i viktimës.

EMISIONET