Mbi 8300 viktima, Turqia dhe Siria përjetuan një nga tërmetet më vdekjeprurëse në 20 vitet e fundit

Mbi 8300 viktima, Turqia dhe Siria përjetuan një nga tërmetet

Turqia dhe Siria po tronditen, ndërsa numri i të vdekurve vazhdon të rritet pas tërmetit të së hënës me magnitudë 7.8, me më shumë se 8300 njerëz të raportuar tashmë të vdekur në të dy vendet.

Në krahasim me tërmetet e tjera të mëdha në mbarë botën, tërmeti dhe cunami në Japoni i vitit 2011 në të cilin më shumë se 22,000 njerëz u vranë ose u zhdukën, regjistroi një magnitudë prej 9.1 ballë.

Ai incident la një shkatërrim të gjerë pas tij, pasi uji mbuloi qytete të tëra, tërhoqi shtëpitë në autostrada dhe shkaktoi katastrofën më të keqe bërthamore në vend.

Një vit më parë, në vitin 2010, një tërmet me magnitudë 7.0  në Haiti  vlerësohet të ketë vrarë nga 220,000 deri në 300,000. Rreth 300,000 njerëz të tjerë u plagosën dhe miliona u zhvendosën.

Në vitin 2004, një tërmet me një magnitudë të vlerësuar prej 9.1 ballë goditi bregdetin e Sumatrës, Indonezi,  duke shkaktuar një cunami  që la 227,898 njerëz të vdekur ose të listuar si të zhdukur dhe të supozuar të vdekur.

Tërmeti më i fortë i regjistruar ishte me magnitudë 9.5 ballë në Kili në vitin 1960, sipas Shërbimit Gjeologjik të Shteteve të Bashkuara.

termet turqi siri

EMISIONET