Lufta për Bakhmutin, komandanti ushtarak rus akuza Wagner-it: Jam rrëmbyer dhe torturuar me urdhër të Prigozhin

Lufta për Bakhmutin, komandanti ushtarak rus akuza Wagner-it: Jam

Grupi ushtarak rus Wagner është akuzuar për nxitjen e “anarkisë” në vijat e frontit të Rusisë.

Një nga komandantët ushtarakë të Kremlinit pretendon se mercenarët e Yevgeny Prigozhin kishin rrëmbyer dhe torturuar ushtarët e tij gjatë betejës për Bakhmut.

Në një video të postuar në internet, nënkoloneli Roman Venevitin akuzoi gjithashtu ushtarët e Wagner-it për vjedhje të armëve, duke detyruar ushtarët e mobilizuar të nënshkruajnë kontrata me Wagnerin dhe duke u përpjekur të zhvatnin armë nga ministria ruse e mbrojtjes në këmbim të lirimit të ushtarëve të rrëmbyer.

Rrethanat rreth rrëmbimit dhe akuzat e mëvonshme të bëra nga Venevitin, i cili e quajti veten “tashmë ish-komandanti” i Brigadës së 72-të të Pavarur të Pushkave të Motorizuara të Rusisë, mbeten të paqarta.

Vendndodhja e tij aktuale nuk dihet dhe është e paqartë nëse komentet e reja, si ato të mëparshme, janë bërë nën presion. The Guardian nuk ishte në gjendje të arrinte Venevitin ose të verifikonte në mënyrë të pavarur pretendimet e tij.

Rrëmbimi i Venevitin, i cili u bë publik kur Prigozhin publikoi një video të ushtarëve të tij duke marrë në pyetje komandantin ushtarak aktiv, tashmë ka treguar se luftimet e brendshme në radhët ruse kishin kaluar përtej fjalëve në përleshje fizike dhe prita.

Nëse janë të vërteta, akuzat do të hedhin dritë të re mbi ashpërsinë e përleshjeve të brendshme midis Prigozhin dhe ushtrisë ruse, të cilin manjati i lidhur me Kremlinin e ka akuzuar se i ka privuar mercenarët e tij nga predha dhe se ka qëlluar qëllimisht mbi luftëtarët e tij ndërsa të dy ishin të angazhuar me ukrainasin. Ushtria në qytetin e Bakhmut.

EMISIONET