Kremlini mohon që Putin të ketë kërcënuar Boris Johnson me raketa

Kremlini mohon që Putin të ketë kërcënuar Boris Johnson

Kremlini ka thënë se ish-kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson gënjeu kur tha se presidenti rus e kërcënoi atë me një sulm raketor gjatë një telefonate në prag të asaj që Moska e quan 'operacioni i saj special ushtarak' në Ukrainë.

Zëdhënësi i Vladimir Putinit , Dmitry Peskov, u tha gazetarëve se ajo që tha Johnson nuk ishte e vërtetë, ose "më saktë, një gënjeshtër".

Boris Johnson ka thënë se presidenti rus Vladimir Putin e kërcënoi atë me një sulm raketor në prag të pushtimit rus të Ukrainës, raporton BBC. Kryeministri i atëhershëm britanik tha se komenti u bë pasi ai paralajmëroi se lufta do të ishte një “katastrofë e plotë” gjatë një telefonate të gjatë në shkurt.

Në një dokumentar të BBC-së që është planifikuar të transmetohet më 30 janar, Johnson tha për telefonatën me Putin: “Ai më kërcënoi në një moment dhe më tha: “Boris, nuk dua të të lëndoj, por me një raketë, do të duhej vetëm një minutë” ose diçka e tillë.”, u shpreh Johnson.

“Por unë mendoj se nga toni shumë i qetë që ai po merrte, nga lloji i ajrit të shkëputjes që dukej se kishte, ai thjesht po luante së bashku me përpjekjet e mia për ta detyruar atë të negocionte.” Johnson tha se e paralajmëroi se pushtimi do të “çonte në sanksione perëndimore dhe më shumë trupa të NATO-s në kufijtë e Rusisë”.

Ai gjithashtu u përpoq të pengonte veprimet ushtarake ruse duke i thënë Putinit se Ukraina nuk do të anëtarësohej në NATO “për të ardhmen e parashikueshme”, sipas BBC. Nëntë ditë më vonë, më 11 shkurt, Sekretari i Mbrojtjes Ben Wallace fluturoi në Moskë për të takuar homologun e tij rus, Sergei Shoigu.

EMISIONET