Kancelari gjerman: Ne mbështesim Ukrainën, por nuk do të shkojmë në luftë

Kancelari gjerman: Ne mbështesim Ukrainën, por nuk do të

Gjermania planifikon të dërgojë mbështetje shtesë ushtarake në Ukrainë, përveç 14 tankeve Leopard 2, tha kancelari Olaf Scholz.

"Krahas tankeve që po diskutohen tani, ne vazhdojmë të synojmë të zgjerojmë atë që kemi dorëzuar”, tha ai në një konferencë për shtyp me kryeministrin e Islandës.

Scholz shtoi se këto dërgesa mund të përfshijnë sisteme të mbrojtjes ajrore, artileri të rëndë dhe raketahedhës.

Më herët, kur foli në parlament, kancelarja theksoi se Gjermania nuk do të dërgonte trupa tokësore në Ukrainë.

"Jo larg këtu ka një luftë në Evropë dhe ne duhet ta bëjmë të qartë se ne bëjmë gjithçka që është e nevojshme për të mbështetur Ukrainën, por në të njëjtën kohë duhet të shmangim një përshkallëzim që çon në një konfrontim midis NATO-s dhe Rusisë. Ky është parimi i ndjekur deri më tani dhe ne do të vazhdojmë ta ndjekim” deklaroi kancelari gjerman Olaf Scholz, duke folur në Bundestag.

lufta ne ukraine tanket leopard olaf scholz

EMISIONET