Italia jep alarmin për sulmin e hakerimit të kompjuterave në shkallë të gjerë

Italia jep alarmin për sulmin e hakerimit të kompjuterave në

Mijëra serverë kompjuterësh në mbarë botën janë shënjestruar nga një sulm hakerimi me ransomware , tha të dielën Agjencia Kombëtare e Sigurisë Kibernetike e Italisë (ACN), duke paralajmëruar organizatat që të ndërmarrin veprime për të mbrojtur sistemet e tyre.

Sulmi i hakerimit synoi të shfrytëzonte një dobësi të softuerit, tha drejtori i përgjithshëm i ACN Roberto Baldoni për Reuters, duke shtuar se ishte në një shkallë masive.

Agjencia italiane e lajmeve ANSA, duke cituar ACN, raportoi se serverët ishin komprometuar në vende të tjera evropiane si Franca dhe Finlanda, si dhe Shtetet e Bashkuara dhe Kanadaja.

Dhjetra organizata italiane kishte të ngjarë të ishin prekur dhe shumë të tjera ishin paralajmëruar të merrnin masa për të shmangur mbylljen jashtë sistemeve të tyre.

Klientët e Telecom Italia TLIT.MI raportuan probleme me internetin më herët të dielën, por dy çështjet nuk besohej të kishin lidhje.

Zyrtarët amerikanë të sigurisë kibernetike thanë se po vlerësonin ndikimin e incidenteve të raportuara.

"CISA po punon me partnerët tanë të sektorit publik dhe privat për të vlerësuar ndikimet e këtyre incidenteve të raportuara dhe për të ofruar ndihmë aty ku është e nevojshme," tha Agjencia e SHBA për Sigurinë Kibernetike dhe Sigurinë e Infrastrukturës.

EMISIONET