Greqia lë mënjanë rivalitetin, dërgon ndihma për të prekurit nga tërmetet në Turqi

Greqia lë mënjanë rivalitetin, dërgon ndihma për

Greqia ka dërguar mijëra tenda, shtretër dhe batanije në Turqi për të ndihmuar qindra mijëra të pastrehë të mbijetuar nga tërmeti në një akt solidariteti me një fqinj që është një aleat i NATO-s, por edhe një armik historik.

Greqia planifikon të ofrojë 80 ton ndihma që përfshijnë gjithashtu batanije dhe furnizime mjekësore, tha ministria e saj e mbrojtjes civile. 

Fluturimet tregtare që transportonin një pjesë të ndihmës u ulën në Adana, Turqi, herët të enjten, me operacionin që pritet të përfundojë të premten.

"Ne kemi sjellë ilaçe, pajisje mjekësore dhe gjëra thelbësore për të lehtësuar sadopak dhimbjen e njerëzve të prekur nga tërmeti," tha ministri grek i Mbrojtjes Civile Christos Stylianides, i cili shoqëroi ndihmën për në Adana. 

"Është koha që ne të gjithë të tregojmë ndjenjat tona të humanizmit."

termeti ne turqi

EMISIONET