Deklaratat e Orban, Ukraina i kërkon Hungarisë të ndalë "retorikën anti-ukrainase"

Deklaratat e Orban, Ukraina i kërkon Hungarisë të ndalë

Ukraina protestoi sot ndaj ambasadorit të Hungarisë për komentet "përçmuese" të kryeministrit hungarez Viktor Orban dhe i bëri thirrje Budapestit të ndalojë atë që e quajti retorikë anti-ukrainase.

Ambasadori hungarez u thirr në ministrinë e jashtme pasi zëdhënësi i tij tha javën e kaluar se Orban u kishte thënë gazetarëve se Ukraina është një zonë tampon dhe e krahasoi atë me Afganistanin.

Ambasadorit István Íjgyártó iu dha "një protestë e fortë në lidhje me deklaratat e fundit përçmuese të kryeministrit hungarez Viktor Orbán", tha ministria në një deklaratë.

“Diplomatit hungarez iu theksua se retorika anti-ukrainase, e cila është dëgjuar nga udhëheqja hungareze për një kohë të gjatë, është absolutisht e papranueshme dhe shkakton dëme serioze në marrëdhëniet ukrainas-hungareze.

Ministria shtoi në deklaratën e saj: “Palës hungareze iu kërkua të ndalonte këtë trend negativ për të shmangur pasoja të pariparueshme për marrëdhëniet midis dy vendeve”.

Hungaria ka kritikuar sanksionet e Bashkimit Evropian kundër Rusisë lidhur me pushtimin e Ukrainës nga Moska, duke thënë se ato nuk kanë arritur të dobësojnë në mënyrë efektive Moskën dhe rrezikojnë të shkatërrojnë ekonominë evropiane, dhe vitin e kaluar zgjodhi të mos dërgonte armë në Ukrainë.

Kievi protestoi vitin e kaluar në Hungari kur Orban ndoqi një ndeshje futbolli i veshur me një shall, ku tha se përshkruante një territor ukrainas si pjesë të Hungarisë.

Të dy vendet janë përplasur gjithashtu në vitet e fundit për atë që Hungaria e përshkroi si kufizime në të drejtën e hungarezëve që jetojnë në Ukrainë për të përdorur gjuhën e tyre amtare, veçanërisht në arsim, pasi Ukraina miratoi një ligj në 2017 që kufizon përdorimin e gjuhëve të pakicave në shkolla.

lufta ne ukraine viktor orban note proteste

EMISIONET