Tre të dyshuar të Al-Kaedës u vranë në një sulm me dron në Jemen

Tre të dyshuar të Al-Kaedës u vranë në një sulm me

Tre militantë të dyshuar të Al-Kaedës u vranë në një sulm të dyshuar me dron amerikan në Jemenin verilindor të hënën, thanë zyrtarët e qeverisë lokale.

Sulmi u krye në një makinë në provincën Marib, skenë e luftimeve të ashpra në vitin 2021 në luftën e gjatë civile të Jemenit, thanë zyrtarët.

“Tre anëtarë të Al-Kaedës u vranë në një sulm nga një dron që besohet të jetë amerikan”, tha një zyrtar qeveritar për AFP në kushte anonimiteti.

“Të tre ishin në një makinë në Wadi Obeida kur ata u vunë në shënjestër nga sulmi i dyshuar i SHBA që i vrau menjëherë.”

Një zyrtar i dytë i qeverisë Marib konfirmoi sulmin ndaj militantëve të Al-Kaedës dhe numrin e të vdekurve. Nuk kishte asnjë koment të menjëhershëm nga Uashingtoni.

Shtetet e Bashkuara e konsiderojnë degën e Al-Kaedës në Jemen – Al-Kaeda në Gadishullin Arabik (AQAP) – ndër degët më të rrezikshme të rrjetit global xhihadist.

AQAP dhe militantë të tjerë besnikë ndaj grupit të Shtetit Islamik, kanë lulëzuar në kaosin e luftës civile të Jemenit, e cila vendos qeverinë e mbështetur nga Arabia Saudite kundër rebelëve Houthi aleatë të Iranit.

AQAP ka kryer operacione si kundër Houthis dhe forcave qeveritare, si dhe sulme sporadike jashtë vendit.

Udhëheqësit e saj kanë qenë në shënjestër të një lufte me dron amerikan për më shumë se dy dekada, megjithëse numri i sulmeve ka rënë në vitet e fundit.

Jemeni është përfshirë nga konflikti që nga viti 2015, kur një koalicion i udhëhequr nga Arabia Saudite ndërhyri për të mbështetur qeverinë pasi Houthi-t morën kontrollin e kryeqytetit Sanaa.

Konflikti që atëherë ka vrarë dhjetëra mijëra njerëz dhe ka shkaktuar atë që Kombet e Bashkuara e quajnë krizën më të keqe humanitare në botë , me miliona njerëz të zhvendosur.

EMISIONET